Praga: 5-12 lutego zgromadzenie kontynentalne Synodu

2023-02-03 14:37
Zgromadzenie kontynentalne synodu
Autor: Fot. CCEE

W dniach od 5 do 12 lutego odbędzie się zgromadzenie kontynentalne Synodu w Pradze. W spotkaniu weźmie udział przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Pierwsza część Zgromadzenia będzie miała charakter zgromadzenia eklezjalnego i weźmie w niej udział 200 uczestników. Wśród nich 156 delegatów 39 Konferencji Episkopatów, członków CCEE. Każda składa się z przewodniczącego Konferencji i trzech innych osób reprezentujących cały Lud Boży. Chodzi o zapewnienie odpowiedniej obecności świeckich, zakonników i zakonnic, diakonów i kapłanów.

W ostatnich dwóch dniach, od 10 do 12 lutego, spotkają się przewodniczący Konferencji Episkopatów, aby – jak wskazuje Nota metodologiczna o zgromadzeniach kontynentalnych – „kolegialnie odczytać na nowo przeżyte doświadczenie synodalne z punktu widzenia ich specyficznego charyzmatu i roli”.

Z Polski, w obradach zgromadzenia poza abp Stanisławem Gądeckim, wezmą udział abp Adrian Galbas SAC, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i koordynator w Kościele w Polsce Synodu o synodalności, s. Mirona Turzyńska OSF, członek Archidiecezjalnego Zespołu Synodalnego z archidiecezji gnieźnieńskiej oraz prof. Aleksander Bańka, członek Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i delegat Kościoła w Polsce na Synod. W spotkaniu będzie też uczestniczyć siedmiu delegatów online.

Zgromadzenie kontynentalne w Pradze organizuje Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) we współpracy z Konferencją Episkopatu Czech i Archidiecezją Praską. Oficjalna strona zgromadzenia to: https://prague.synod2023.org/

Źródło: CCEE / BP KEP