Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził katedrę Notre-Dame

2023-04-14 19:38
Katedra Notre- Dame
Autor: GodefroyParis/wikimedia commons

Jutro minie czwarta rocznica tragicznego pożaru, podczas którego zniszczone zostały dwie trzecie dachu świątyni, część sklepienia. Zawaliła się też iglica.

Do końca roku świątynia na odzyskać swoją słynną iglicę, która będzie kopią 96-metrowego oryginału, zaprojektowanego w XIX wieku przez architekta Viollet-Le-Duca, a wykonaną z drewna dębowego i pokrytą ołowiem. Jej 80-tonowa drewniana podstawa, spoczywająca na kamiennych łukach 30 metrów nad sercem katedry, ma zostać ukończona w sobotę, dokładnie w czwartą rocznicę pożaru.

Ponownie zostanie otwarta pod koniec 2024 roku, a więc – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – już po Letnich Igrzyskach Olimpijskich w stolicy Francji.

Na odbudowę katedry zebrano na całym świecie 864 mln euro. Prace są zaawansowane, gdy chodzi o czyszczenie 42 tys. metrów kwadratowych ścian, dekoracji i łuków. Od listopada ub.r. kamieniarze odtwarzają zawalone w czasie pożaru elementy struktury świątyni. Trwa też czyszczenie wielkich organów, które wprawdzie nie zostały uszkodzone, ale pokrył je ołowiany pył. Ich 8000 piszczałek zostanie ponownie zmontowanych jedna po drugiej.

Latem przyjęty zostanie projekt przebudowy wnętrza świątyni wraz ze stworzeniem „ścieżki edukacyjnej i duchowej” dla zwiedzających.

Nadal trwa śledztwo w sprawie przyczyny pożaru z 15 kwietnia 2019 roku. Francuski rząd chce przeznaczyć 220 mln euro na restaurację i zabezpieczenie 87 katedr w całym kraju.

Źródło:ekai