Prymas Polski: nie można zamykać się w świątyni, trzeba docierać do wszystkich

2023-03-06 13:21
Jasna Góra Prymas
Autor: JasnaGoraNews/twitter.com

„Nie można ograniczać się do pięknego centrum, zamykać w świątyni. Trzeba iść, trzeba wychodzić, aby docierać do wszystkich” - mówił abp Wojciech Polak podczas nocnego czuwania pielgrzymów z archidiecezji gnieźnieńskiej na Jasnej Górze.

O północy z niedzieli na poniedziałek metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za zakończoną niedawno dziesięciomiesięczną peregrynację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej. W pielgrzymce uczestniczyło ponad tysiąc wiernych i blisko 60 kapłanów.

W homilii, przywołując obraz wesela w Kanie Galilejskiej Prymas zauważył, że jest ono Ikoną Kościoła - w centrum jest miłosierny Jezus, który czyni znak; wokół zaś są uczniowie i Maryja, która prosi: zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie, Jego słuchajcie. To samo wezwanie słyszymy w Ewangelii czytanej w drugą niedzielę Wielkiego Postu, o przemienieniu Jezusa na Górze Tabor. Z posłuszeństwa temu wezwaniu rodzi się przemiana - nasza osobista, ale i przemiana Kościoła. „Nawiedzenie to był czas słuchania - nie kogokolwiek i czegokolwiek, ale słuchania Jezusa. Po to przychodziliśmy, po to siadaliśmy u stóp Matki, by słuchać Jezusa. A teraz jesteśmy wezwani, by czynić, cokolwiek On nam powie” - wskazał Prymas.

„Nawiedzenie - kontynuował - to była nasza góra Tabor. To był czas łaski”. By tego nie utracić trzeba, jak wskazywał w wielkopostnym orędziu papież Franciszek, słuchać - Jezusa, ale i siebie nawzajem. Trzeba cierpliwie wsłuchiwać się w cierpienia naszych sióstr i braci i przychodzić im z konkretną pomocą. „Każda parafia ma przecież swoje peryferie, obrzeża, niedostatki, którym trzeba zaradzić. Nie można się ograniczać do pięknego centrum, zamykać w świątyni. Trzeba iść, trzeba wychodzić, aby docierać do wszystkich. Wszyscy jesteśmy wezwani, aby dawać wyraźne świadectwo” - mówił Prymas modląc się, by nie zabrakło nam w tym odwagi, zrozumienia i cierpliwości.

Msza św. sprawowana o północy w kaplicy Cudownego Obrazu była punktem centralnym archidiecezjalnej pielgrzymki nawiedzenia. Wcześniej wierni i przybyli z nimi duchowni modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego.

Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej zakończyło się 19 lutego, po 303 dniach peregrynacji. W tym czasie Maryja w znaku swojej cudownej Ikony nawiedziła 266 parafii, a także szpitale, więzienie, domy zakonne, seminarium duchowne, dom księży seniorów i dom Prymasa Polski.

Źródło: ekai

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="pl" dir="ltr">🙏<a href="https://twitter.com/hashtag/ApelJasnog%C3%B3rski?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#ApelJasnogórski</a> rozpoczął dziękczynną pielgrzymkę <a href="https://twitter.com/prymasowska?ref_src=twsrc%5Etfw">@prymasowska</a> za peregrynację Obrazu Nawiedzenia <a href="https://twitter.com/hashtag/Maryja?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#Maryja</a>.Bp R.Orchowicz: wracamy w naszą codzienność,ale umocnieni,przemienieni, gotowi pójść za Jezusem i Twoją Maryjo drogą: postawienia na Boga i wiernego realizowania Jego woli <a href="https://t.co/Ji8eQDveK5">pic.twitter.com/Ji8eQDveK5</a></p>&mdash; JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) <a href="https://twitter.com/JasnaGoraNews/status/1632477592824496128?ref_src=twsrc%5Etfw">March 5, 2023</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>