Prymas Polski: pokora jest drogą, która prowadzi do Boga

2022-01-06 15:23
Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak
Autor: Fot.: www.archidiecezja.pl

„Bóg przychodzi w pokorze. Jest ukryty w prostych sytuacjach, w ludziach słabych, cierpiących, skrzywdzonych, odrzuconych. Można Go doświadczyć w prostych gestach pomocy i solidarności. Można Go rozpoznać i przyjąć w naszych obowiązkach podejmowanych z miłością” - mówił 6 stycznia w Gnieźnie abp Wojciech Polak.

W homilii Mszy św. sprawowanej w bazylice prymasowskiej w uroczystość Objawienia Pańskiego metropolita gnieźnieński wskazał na trzech mędrców ze Wschodu jako „przedstawicieli” tych wszystkich, którzy w ciągu wieków szukali Boga i wyruszyli, aby Go odnaleźć.

„Trzeba bowiem do Boga wytrwale dążyć” - mówił Prymas Polski. Podkreślił, że tym, co nas na drodze do Niego zatrzymuje, co sprawia, że stoimy w miejscu, a nawet drogę do Boga odrzucamy, jest lęk i strach, oraz wszystko, co sprawia, że „światło traci blask”.

- Zasadniczą przeszkodą - mówił abp Polak - tak dobrze ukazaną w postawie Heroda, arcykapłanów i uczonych, jest jednak zbytnia pewność siebie i bezkrytyczność wobec siebie. Bo tkwiąc mocno we własnych racjach i trzymając się kurczowo własnej wizji życia trudno dać się czymkolwiek poruszyć. To właśnie ta postawa, nazwana przez papieża Benedykta XVI „pokusą jerozolimczyków” sprawia, że bardziej wierzymy sobie niż Bogu, wątpimy w Jego działanie i sprawczość w naszym życiu, staje się On nam daleki i obojętny.

„Trzeba więc powrócić do źródeł - do istoty wiary, do pierwszej miłości, do adoracji i miłosierdzia” - mówił za papieżem Franciszkiem abp Polak. „Trzeba jeszcze raz przyjąć prawdę, że ten, kto oddaje cześć Bogu, musi oderwać się od tego, co go zwodzi pozorami, co fascynuje fajerwerkami ekshibicjonizmu, co pociąga siłą tego, co ulotne” - mówił Prymas przypominając, że Bóg przyszedł na świat w pokorze i tylko taka droga do Niego prowadzi.

Wspólnie z metropolitą gnieźnieńskim mszę św. celebrowali kanonicy Kapituły Prymasowskiej. W czasie liturgii modlono się za misjonarzy i misjonarki z archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy – jak mówił Prymas – niosą w świat światło Chrystusa. Pod koniec mszy św. abp Wojciech Polak pobłogosławił kredę i kadzidło prosząc wiernych, by zanieśli to błogosławieństwo do swoich domów i rodzin.

Abp Wojciech Polak złożył też życzenia braciom i siostrom z Kościoła prawosławnego, którzy 6 stycznia świętują Wigilię Bożego Narodzenia.

Źródło: archidiecezja gnieźnieńska