Prymas Wojciech Polak na Kongresie Nowej Ewangelizacji w Łodzi

2021-09-10 15:41
Prymas Wojciech Polak na Kongresie Nowej Ewangelizacji w Łodzi
Autor: Adam Kuźmicki Prymas Wojciech Polak na Kongresie Nowej Ewangelizacji w Łodzi

Pokora i słuchanie - to główne motywy kazania abpa Wojciecha Polaka, prymasa Polski, w czasie Mszy św. w Łodzi. Prymas przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię w piątek 10 września, w drugim dniu odbywającego się w łódzkim kościele oo. jezuitów VI Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji.

Pokora niezbędna jest do ewangelizowania - tłumaczył prymas Wojciech Polak nawiązując do ewangelicznych przypowieści.

Niewidomy nie może prowadzić niewidomego. Nie powinien tego robić, bo znajdą się, jeden i drugi, w dole. Człowiek z belką we własnym oku nie może korygować i upominać drugiego. Uczeń nie jest większy od nauczyciela. A to wszystko oznacza, że ten, kto chce pouczać innych, musi sam pokazać, że jest zdolny czynić to, czego chce innych uczyć.

W kontekście ewangelizacji w mieście, w bo tym zagadnieniem zajmuje się Kongres Nowej Ewangelizacji, prymas Wojciech Polak przestrzegał przed obojętnością.

Trzeba, zanim pójdziemy, słuchać. Ćwiczyć się w sztuce słuchania, zachęcał kiedyś papież Franciszek, a nie tylko słyszenia. Pierwszą sprawą jest komunikacja z drugim człowiekiem, zdolność serca, która umożliwia bliskość. Bez której nie istnieje żadne spotkanie. Słuchanie pomaga dostrzec gest, słowo, które podważy naszą spokojną pozycję obserwatorów. Jedynie poczynając od tego słuchania, pełnego szacunku i zdolnego współczucia, można znaleźć drogę. Można się na tej drodze odnaleźć. Rozbudzić w sobie nadzieję, by odpowiedzieć w pełni na miłość Boga i praganienie lepszego rozwinięcia tego, co Bóg daje nam w życiu.

W piątek w ramach Kongresu Nowej Ewangelizacji uczestnicy wysłuchali kilku wykładów oraz wzięli udział w warsztatach. W sobotę, po części dyskusyjnej w kościele oo. jezuitów, uczestnicy przejdą na stadion żużlowy Orła posłuchać koncertu Dekalog.

Źródło: Prymas Wojciech Polak na Kongresie Nowej Ewangelizacji w Łodzi