Przewodniczący Episkopatu w Zakopanem: krzyż jest źródłem, z którego można czerpać moc i siłę

2022-06-06 19:13
Abp Stanisław Gądecki
Autor: BP KEP

Dla każdego, kto chce kształtować swoje życie z Bogiem, krzyż jest źródłem, z którego mogę czerpać moc i siłę, aby swoje życie kształtować inaczej i wybierać to, co Boże – mówił abp Stanisław Gądecki w homilii podczas Mszy św. pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Ta odbyła się w 25. rocznicę Eucharystii sprawowanej przez papieża Jana Pawła II podczas jego wizyty na Podhalu.

Przewodniczący Episkopatu mówił w homilii, że dzisiaj, po 25 latach od tamtej chwili, słowa Ojca Świętego stanowią dla nas jeszcze bardziej zobowiązujące zadanie. Jan Paweł II powiedział wtedy w Zakopanem: ”Nie wstydźcie się tego krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym”.

Abp Gądecki zwrócił także uwagę na przeżywane dzisiaj Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Zaznaczył, że Maryja jest Matką Kościoła, „ponieważ z owoców Chrystusowego krzyża płynie cała moc wstawiennicza Maryi w dziejach Kościoła; w przeszłości i teraźniejszości”. Przewodniczący Episkopatu nawiązał też do trwającego teraz w Kościele synodu o synodalności. „Synod to w szczególności wyjście naprzeciw tym, którzy czują się zranieni lub zmarginalizowani we wspólnocie ludu Bożego. To szukanie wspólnego dobra, aby kształtować lepszy świat. To wspólne wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego, który rozbrzmiewa w sumieniu człowieka” – podkreślił.

Źródło: BP KEP