Przewodniczący KEP podsumował pierwszą część Zgromadzenia Kontynentalnego

2023-02-10 13:46
Abp Gądecki
Autor: BP KEP

W pierwszej części Zgromadzenia nie chodziło o jakieś rozeznanie, co jest prawdziwe, a co jest nieprawdziwe, co jest od Ducha Świętego, a co nie jest, tylko o syntezę tego, co zostało powiedziane i co ma potem zostać przekazane na spotkaniu synodalnym w Rzymie – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, podsumowując pierwszą część Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego. Wydarzenie, które odbywa się w Pradze, potrwa do 12 lutego.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że tekst, który został przedstawiony jako rezultat zbierający dotychczasowe wszystkie opinie i główne akcenty, jest nieformalny. „Dokument nie został przyjęty w takim sensie, że domaga się dalszych dopowiedzeń. Sam Sekretariat ma jeszcze pracować nad tą syntezą i czeka na dopowiedzenia ze strony uczestników Synodu, także tych uczestniczących w formie online” – podkreślił abp Gądecki.

Przewodniczący KEP zauważył, że „w pierwszej części Zgromadzenia nie chodziło o jakieś rozeznanie, co jest prawdziwe, a co jest nieprawdziwe, co jest od Ducha Świętego, a co nie jest, tylko o syntezę tego, co zostało powiedziane i co ma potem zostać przekazane na spotkaniu synodalnym w Rzymie”.

Abp Gądecki przypomniał, że 10 lutego rozpoczęło się spotkanie w gronie przewodniczących Konferencji Episkopatów, albo ich zastępców, którzy ich reprezentują. „Jest to spotkanie biskupów między biskupami, braci między braćmi. Ta forma nie powinna zmieniać tenoru tego, co zostało powiedziane w pierwszej części, ale powinna przynieść pogłębienie tematu i większe rozeznanie” – przyznał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło: BP KEP