Abp Gądecki podsumował pierwszy dzień synodalnych obrad w Pradze

2023-02-07 13:35
BP KEP
Autor: BP KEP

Misja Kościoła, osobiste nawrócenie, formacja do działalności misyjnej, ekumenizm, synodalność – znalazły się wśród tematów podejmowanych w pracy w grupach językowych. Pierwszy dzień obrad Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego, które odbywa się w dniach 5-12 lutego w Pradze, podsumował przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

Pierwszą sesję roboczą synodu otworzył kard. Mario Grecha, sekretarz generalny Synodu, który wygłosił przemówienie wprowadzające. Swoje wprowadzenia zaprezentowali też abp Jan Graubner, metropolita praski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Czech, oraz abp Gintaras Grušas, metropolita wileński i przewodniczący CCEE.

Przedpołudniowa wczorajsza część skoncentrowana była wokół wystąpień przedstawicieli synodalnych z poszczególnych państw. „Delegaci prezentowali sytuację, jaka panuje w ich kraju, zarówno dotyczącą życia świeckiego jak i religijnego” – wyjaśnił abp Gądecki.

Po południu pracowano w grupach językowych. „Każdy starał się zwrócić uwagę na te problemy, które w jego odczuciu stanowią główne zagadnienia tematyczne. Wśród nich znalazły się m.in. misja Kościoła, osobiste nawrócenie, formacja do działalności misyjnej, ekumenizm, synodalność” – zaznaczył przewodniczący Episkopatu.

Dyskutowano też o Kościołach mniejszościowych, znakach czasu, historii dążenia do wiary, formacji do synodalności, chrzcie, charyzmatach, powołaniu do świętości, różnorodności i wyzwań, jakie ona ze sobą niesie, a także o stosunku hierarchii do synodalności, czy sakramentów do życia. „Podsumowanie tematów będzie zawarte w syntezie kontynentalnej” – podkreślił aby Gądecki.

Źródło: BP KEP