Przewodniczący KEP weźmie udział w Zebraniu Plenarnym CCEE

2022-10-26 15:15
Zebranie Plenarne CCEE
Autor: BP KEP

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, weźmie udział w Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), które odbędzie się online w dniach 27-28 października.

Tematem zebrania będzie proces synodalny w europejskim Kościele. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w formie online i będzie dotyczyło odbywającego się w Kościele powszechnym, XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu. Komunia, uczestnictwo, misja”.

Kard. Jean-Claude Hollerich, relator generalny Synodu biskupów, przedstawi doświadczenia zebrane w czasie fazy diecezjalnej i krajowej. Natomiast kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu biskupów, zaprezentuje jego fazę kontynentalną. Z kolei abp Jan Graubner, metropolita praski, przedstawi biskupom stan przygotowań do zgromadzenia kontynentalnego w Europie, które odbędzie się w Pradze, w lutym 2023 roku.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 r. Sekretariat Rady mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

Źródło: BP KEP