Przyjadą z Ukrainy i Ziemi Świętej. Za dwa tygodnie w Rzymie Światowe Dni Dzieci

2024-05-13 13:20
Dzieci
Autor: Canva

Na dwa tygodnie przed Światowymi Dniami Dzieci swój udział w tym wydarzeniu zgłosiło 64 tys. najmłodszych wraz z opiekunami. Przyjadą z 85 krajów. Organizatorzy zadbali, aby w pierwszym w historii takim spotkaniu z papieżem uczestniczyli również przedstawiciele państw pogrążonych w wojnach. Dzięki specjalnemu funduszowi solidarności, przyjadą też ubogie dzieci z m.in. brazylijskich faweli czy slumsów Buenos Aires i Haiti.

„Światowe Dni Dzieci są profetyczną intuicją Papieża Franciszka, która wniesie wiele życia do Kościoła” – podkreśla o. Enzo Fortunato, koordynator wydarzenia. Franciszkanin wskazuje na ogromną solidarność, jaka towarzyszy przygotowaniom. „Mamy informacje o dzieciach z różnych krajów europejskich, które sprzedały ulubione zabawki, by sfinansować przyjazd swoich rówieśników z uboższych państw. Dzieje się to wśród rodzin związanych m.in. z Ruchem Focolari” – mówi o. Fortunato. Udział najmłodszych z krajów objętych konfliktami zbrojnymi stanie się możliwy dzięki zaangażowaniu Wspólnoty św. Idziego. Obecne będą m.in. dzieci z Ukrainy i Ziemi Świętej.

Dwudniowe wydarzenie rozpocznie się 25 maja na Stadionie Olimpijskim, gdzie powstanie miasteczko na miarę dziecka. Przewidziano wydarzenia sportowe, artystyczne i muzyczne. Następnie do najmłodszych dołączy Franciszek, który będzie odpowiadał na pytania dzieci. Na niedzielę papież zaprasza uczestników Światowych Dni Dzieci do Watykanu. Na placu św. Piotra odprawi dla nich Eucharystię, po której pozdrowi wszystkie dzieci.

Wydarzenie odbędzie się pod hasłem: „Oto czynię wszystko nowe” i będzie się odbywać równolegle w Rzymie i diecezjach na świecie. W spotkaniu mogą uczestniczyć dzieci w wieku 6-12 lat z opiekunami.

Źródło: Vatican News PL