Radom: chłopiec w Oknie Życia

2022-04-19 8:25
Okno życia
Autor: Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Będzie miał na imię Jan. Siostry Matki Bożej Miłosierdzia znalazły w radomskim Oknie Życia nowo narodzonego chłopczyka. Alarm odezwał się w Wielki Piątek ok. godz. 23.00.

To czwarte dziecko pozostawione w radomskim Oknie Życie, które od 2009 roku mieści się w budynku zakonnym przy ul. Struga 31. Prowadzi je radomska Caritas i Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Gdy zakonnice znalazły chłopca, natychmiast wezwały karetkę, lekarze zbadali niemowlę. Jest w dobrym stanie – powiedział Radiu Plus Radom ks. Drabikowski.

Procedura Okna Życia polega na tym, że gdy dziecko pojawi się w oknie, wzywane jest pogotowie. Dziecko jest badane i trafia do szpitala. O pozostawionym maluchu informowany jest też ośrodek adopcyjny, który z kolei powiadamia sąd, prosząc jednocześnie o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka i nadanie mu tożsamości. Sąd wydaje decyzję o umieszczeniu go w rodzinie zastępczej. Po 6 tygodniach odbywa się rozprawa i dziecko trafia do rodziny.

Pierwsze Okno Życia w diecezji radomskiej założono z inicjatywy abp Zygmunta Zimowskiego. Uroczyste otwarcie i poświecenie odbyło się 1 czerwca 2009 r. Od 2020 roku w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach funkcjonuje drugie.

Ostatni raz alarm włączył się 29 września 2020 roku, kiedy to w radomskim „Oknie życia” pojawił się mały Michał.

Źródło:ekai