Radom: jest data pogrzebu bp Adama Odzimka

2022-03-14 13:54
Bp Odzimek
Autor: Ks. S. Piekielnik / Diecezja Radomska

Uroczystości pogrzebowe biskupa pomocniczego diecezji radomskiej Adama Odzimka, odbędą się w środę, 16 marca w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny.

We wtorek, 15 marca w radomskiej katedrze o godzinie 19.00 odbędzie się Msza święta żałobna. Pogrzeb- dzień później w samo południe, również w kościele katedralnym. Wcześniej, bo o godzinie 11.00 odbędzie się modlitwa różańcowa za zmarłego biskupa. Po liturgii nastąpi złożenie ciała zmarłego w Grobie Biskupów Radomskich na cmentarzu parafialnym przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Bp Odzimek zmarł 13 marca w wieku 77 lat. W ostatnich miesiącach zmagał się z chorobą nowotworową. W maju 2020 roku obchodził 35-lecie przyjęcia sakry biskupiej, a w czerwcu 2019 roku 50-lecie święceń kapłańskich.

Biskup pomocniczy diecezji radomskiej urodził się 7 października 1944 r. w Radomiu. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Syrokomli, wstąpił w do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1969 roku. Podejmował posługę w parafiach: Bardzice, Szewna, Białaczów i w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej.

W roku 1972 został skierowany na studia specjalistyczne na Katolicki Uniwersytet Lubelski. W 1976 r. uzyskał tytuł magistra i licencjat z teologii biblijnej. W czerwcu 1978 r. obronił pracę doktorską na temat „Hellenistyczna i judaistyczna literatura o męczennikach, a Łukaszowy opis męki Jezusa”. Zaraz potem otrzymał nominację na wykładowcę w sandomierskim seminarium duchownym. Licencjat z nauk biblijnych uzyskał na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie studiował w latach 1980-1984. Po powrocie z Rzymu 1 lutego 1984 r. przyjął nominację na wykładowcę Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu oraz opiekuna biblioteki seminaryjnej.

3 kwietnia 1985 r. święty Jan Paweł II mianował ks. dr Adama Odzimka biskupem pomocniczym diecezji sandomierskiej, w której w latach 1985-1992 pełnił funkcję wikariusza generalnego diecezji. Sakrę biskupią otrzymał 12 maja 1985 r. z rąk kard. Józefa Glempa w konkatedrze radomskiej. Były to pierwsze święcenia biskupie w Radomiu. Bp Odzimek wspominał, że w dniu święceń nad głowami wiernych dostrzegł na placu przed świątynią olbrzymi napis „Byłeś z nami, jesteśmy z Tobą”. – Te słowa towarzyszyły mi wówczas, jak również były obecne przez następne lata mojej posługi biskupiej- opowiadał potem. 25 marca 1992 r. został biskupem pomocniczym diecezji radomskiej i wikariuszem generalnym diecezji. W 1992 r. wykładał w radomskim seminarium duchownym, a w latach 2001-2013 na Wydziale Teologicznym, Instytutu Teologicznego w Radomiu, USKW w Warszawie.

Bp Odzimek był też m.in przewodniczącym Zespołu Duszpasterstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło:ekai