„Radość miłości” - I Diecezjalny Konkurs Recytatorski w Ratowie

2022-01-27 16:26
Książka poezja czytanie
Autor: Veronika_Andrews/pixabay.com

„Radość miłości” - pod takim hasłem w zabytkowym Zespole klasztornym w Ratowie (diecezja płocka) odbył się I Diecezjalny Konkurs Recytatorski „Radość miłości” w Roku Rodziny „Amoris laetitia”. Był on adresowany do dzieci, młodzieży oraz parafialnych zespołów rodzinnych, które przyjechały do Ratowa z różnych miejsc diecezji płockiej, a także z diecezji toruńskiej.

W I Diecezjalnym Konkursie Recytatorskim „Radość miłości” wzięło udział ponad czterdziestu uczestników, przybyłych z różnych miejscowości diecezji płockiej, a także toruńskiej. Spotkanie rozpoczęła Msza św., sprawowana przed cudownym obrazem św. Antoniego Padewskiego. Przewodniczył jej ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej.

- W Kościele katolickim trwa proces synodalny, którego istotą ma być słuchanie Boga i drugiego człowieka. I Diecezjalny Konkurs Recytatorski, to okazja do słuchania poezji, czyli takiego wyrażania świata, wiary i miłości, które wychodzi poza wypowiedziane słowa. Poezja religijna jest ludzką próbą ubrania w słowa tego, co człowiek słyszy w sercu – podkreślił podczas konkursu ks. dr Wojciech Kućko.

Przesłuchania konkursowe miały miejsce w Ostoi św. Antoniego. Całość była podzielona na trzy kategorie wiekowe - klasy I-III, klasy IV-VI i klasy VII-VIII. Była też kategoria parafialnych zespołów rodzinnych. Uczestnicy recytowali takie utwory jak „Oświadczyny” ks. Jana Twardowskiego, „Boże Narodzenie” Anny Bednarek-Antonety, „Dwa słowa” Ignacego Józefa Kraszewskiego, „Miłość szczęśliwa” Wisławy Szymborskiej, czy „Świat się w swoich posadach kurczy” Zbigniewa Książka.

Wśród szkół uczestniczących w konkursie na szczególne wyróżnienie zasługuje Szkoła Podstawowa w Starych Proboszczewicach wraz z katechetą ks. Kamilem Mańkowskim. Jej delegacja podczas konkursu była najliczniejsza.

Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe (m.in. ilustrowane Pismo św.) i słodycze. Przygotowano też dla nich poczęstunek.

Organizatorami konkursu byli: wydziały ds. rodzin oraz katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej, Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy z ks. rektorem kan. Bogdanem Pawłowskim, Bractwo św. Antoniego w Ratowie z prezes Ewą Kozłowską-Głębowicz, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej z prezesem dr. Witoldem Wybultem.

Źródło: diecezja płocka