"Redemptoris Missio" rusza z pomocą dla Afganistanu

2022-01-12 14:28
afganistan+bieda_
Autor: International Rescue Committee

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" uruchamia pomoc dla Afgańczyków. Ich sytuacja jest dramatyczna. Według ONZ- wsparcia potrzebuje ponad połowa mieszkańców czyli blisko 24 mln ludzi.

Po tym, jak Talibowie przejęli władzę w kraju i wycofały się agencje pomocowe, w Afganistanie zaczyna panować głód. Narastający kryzys humanitarny jeszcze nigdy nie był tak dramatyczny. Na tę sytuację wpływa pandemia COVID-19 i zmiany klimatyczne. Świat nie może odwracać oczu od Afganistanu - alarmuje "Redemptoris Missio".

Afgańska gospodarka jest w katastrofalnym stanie. Podobnie sektor publiczny. Urzędnicy państwowi od miesięcy nie dostają pensji, brakuje środków na najpotrzebniejsze rzeczy. Rodziny wyprzedają swój majątek. W najtrudniejszej sytuacji są wdowy. Talibowie wprowadzili zakaz pracy kobiet. Te, które nie mają mężów, nie są w stanie wykarmić swoich dzieci. Dwa tygodnie temu talibowie wprowadzili dodatkowe obostrzenia dotyczące obecności kobiet w sferze publicznej. Nie mogą podróżować bez męskiej asysty. Przewoźnikom, za obecność w środkach transportu kobiet bez hidżabu, grożą surowe kary. Spełnia się więc proces stopniowego wykluczania ich ze sfery publicznej. W całym kraju panuje zakaz edukacji dziewcząt. Kobietom zatrudnionym w administracji zakazano pracy do czasu opracowania "nowego planu".

Tymczasem kraj pogrąża się w zapaści gospodarczej. Waszyngton zarekwirował 9,5 mld dolarów należących do Afgańskiego Banku Centralnego. Talibowie domagają się zwrotu zamrożonych funduszy. Trudna sytuacja panuje także w wioskach. W związku ze zmianami klimatycznymi, kraj nawiedzają susze pozbawiając rolników- plonów. Trudno im gromadzić zapasy na mroźne zimy.

Dlatego fundacja "Redemptoris Missio" apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie. Chce kupić żywność dla afgańskich rodzin, aby pomóc im przetrwać zimę. Organizacja wpiera obywateli tego kraju od 11 lat. Przekazała pomoc rzeczową o łącznej wadze 40 ton, działając przy współpracy z polskimi żołnierzami, którzy stacjonowali w Afganistanie. Teraz chce kupić potrzebne produkty na miejscu, chociaż od przejęcia władzy przez Talibów, ceny wzrosły dwukrotnie.

Wszyscy, którzy chcieliby pomóc, mogą dokonywać wpłat przez stronę Fundacji: https://redemptorismissio.org/dotacja/pomoc-dla-afganistanu/ - Pomoc dla Afganistanu - Redemptoris Missio lub na numer konta:

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" Nr rachunku: 09 1090 2734 0000 0001 1991 3793, z dopiskiem: pomoc dla Afganistanu

Źródło:ekai