Relikwie 15-latka z Włoch trafiły na Jasną Górę

2021-10-12 10:43
Carlo Acutis
Autor: carloacutis.com

Maryjne sanktuarium w Częstochowie wzbogaciło się o relikwie bł. Carla Acutisa, 15-letniego Włocha, który z zapałem i talentem wykorzystał internet do ewangelizacji.

Relikwie zostały przekazane w pierwszą rocznicę wyniesienia nastolatka na ołtarze. Mamy nadzieję, że bł. Carlo Acutis będzie przykładem odwagi i wiary w Jezusa Eucharystycznego szczególnie dla młodych ludzi, zwłaszcza pielgrzymujących tu maturzystów - powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz jasnogórskiego sanktuarium.

15-letni Włoch był informatykiem, uruchomił m.in. multimedialną stronę internetową, która jest poświęcona cudom eucharystycznym i sanktuariom maryjnym, m.in. Częstochowie. Jego strona: www.miracolieucaristici.org dziś jest prowadzona przez „Stowarzyszenie przyjaciół Carlo Acutisa”. Widział w internecie narzędzie ewangelizacji. Wiedział, że jest to niesamowita przestrzeń, dzięki której można dotrzeć do wielu ludzi, którzy do Kościoła nie chcą przyjść. Zdawał sobie też sprawę, że internet to są również zagrożenia i tylko od nas zależy to, co wybieramy – powiedział o. Azariasz Hess, bernardyn, którego staraniem relikwie trafiły na Jasną Górę.

Carlo zmarł w 2006 r. w wieku 15 lat na białaczkę, ofiarowując swoje życie za papieża i Kościół. Jest pochowany w Asyżu.

Jak zauważył o. Hess, na Jasnej Górze znajduje się wiele śladów świętych i błogosławionych, nie mogło więc zabraknąć również relikwii niezwykłego chłopca. Jadąc po nie do Asyżu, stwierdziłem, że nie może być tak, że w naszym sanktuarium narodowym te relikwie nie zostaną złożone. Nikt nie miał wątpliwości, że powinny się tutaj znaleźć – powiedział zakonnik.

Uroczystość przekazania relikwii bł. Carla Acutisa odbyła się podczas Apelu Jasnogórskiego 10 października. To wspaniałe doświadczenie, że błogosławieni i święci nie przemijają i chodzą naszymi drogami. Po złożeniu relikwii błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego cieszymy się, że również możemy przyjąć kolejny piękny dar obecności wstawienniczej błogosławionego Carlo Acutisa – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

O. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry wyraził nadzieję, że błogosławiony będzie dla nas przykładem życia, świętości, wiary i odwagi w Chrystusa, szczególnie dla młodych ludzi.

Źródło: KAI