Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w polskim kościele w Rzymie

2021-10-23 16:28
Na zdjęciu kard. Stefan Wyszyński i Jan Paweł II
Autor: fot. Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Do kościoła św. Stanisława Biskupia i Męczennika w Rzymie, które stanowi centrum duszpasterstwa Polaków we włoskiej stolicy, wprowadzono relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystości, która odbyła się w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Warszawski metropolita przypominał w homilii o świadectwie, jakie obaj dali światu i Kościołowi. "Byli zwiastunami Dobrej Nowiny Jezusa Chrystusa, którą głosili z przekonaniem, odwagą, męstwem, ale także wtedy, gdy zapotrzebowanie na słuchanie było mniejsze- mówił duchowny. Kard. Nycz nawiązał też do samego kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika, miejsca gdzie budowana jest jedność wśród Polaków poza Ojczyzną. Podkreślał, że losy i znaczenie tego miejsca, także w trudnych momentach historii, od początku są świadectwem, że "polska emigracja, to nie tylko kwestia Mszy św. i modlitwy w tym kościele. To także głęboka troska o człowieka, który przychodzi wykorzeniony i potrzebuje pomocy".

"Św. Jan Paweł II i bł. kard. Wyszyński wzajemnie się uzupełniali, a nie - jak zwykło się mówić pozostawali w cieniu jeden, drugiego. Obaj swoją wielkością i komplementarnością ubogacali Kościół w Polsce, przez to, co mówili, co czynili i jak prowadzili diecezje, których byli pasterzami. Także później, kiedy Jan Paweł II stanął na czele Kościoła Powszechnego" - mówił kard. Nycz, odwołując się m.in. do listów, jakie w czasie pontyfikatu pisali do siebie obaj Polacy. Są przejmujące i pokazują ową komplementarność, zawsze w aspekcie troski o Kościół, głoszenie Ewangelii, o zwiastowanie Dobrej Nowiny" - powiedział kard. Nycz.

Przypomniał też o duchowej łączności papieża Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia w ostatnich tygodniach życia tego drugiego. Zbiegły się z czasem zamachu na Ojca Świętego. "Ta łączność świadczy wręcz o ich mistycznym związku, który był takim przez to, że obaj w tej trudnej dla siebie sytuacji nie myśleli o sobie, ale o Kościele, o Polsce, o Panu Jezusie. O tej, która ich prowadziła: Matce Najświętszej".Kard. Nycz zachęcał, by wprowadzenie relikwii bł. kard. Wyszyńskiego do polskiego kościoła właśnie w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, przysłużyło się do odkrywania więzi, które łączyły obu świętych i były inspiracją dla współczesnego Kościoła. Aby na nowo ukazywać ich jako patronów obecnych czasów, wraz z lękami, wyzwaniami i brakiem nadziei, które tak często towarzyszą współczesnym społeczeństwom.

W uroczystości wzięli udział księża mieszkający w Rzymie, wraz z ks. prał. Pawłem Ptasznikiem, rektorem kościoła i szefem Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, obecna była też grupa Polaków. 

Źródło: ekai