Relikwie Ulmów będą pielgrzymowały po parafiach polonijnych

2024-02-09 23:23
Ulmowie peregrynacja
Autor: ulmowie.pl

W Sekretariacie KEP spotkali się członkowie i konsultorzy Zespołu Episkopatu przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. „Kraje takie jak Wielka Brytania, Francja, czy Niemcy otrzymają relikwie bł. Rodziny Umów z Markowej, które będą pielgrzymowały po parafiach polonijnych” – zapowiedział bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa.

Jak podkreślił bp Turzyński, w niemieckich parafiach polonijnych peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów będzie polegała na tygodniowych spotkaniach różnych wspólnot modlitewnych, podczas których jeden dzień będzie specjalnie dedykowany dla osób spoza Polonii.

„Chodzi o to, aby pozostali mogli poznać historię Ulmów i pomodlić się wspólnie za ich wstawiennictwem” – powiedział bp Turzyński. „Będzie to czas na integrację, ale przede wszystkim na pokazanie pięknej Rodziny, która ofiarnie potraktowała swoją wiarę i służyła Żydom, płacąc za to najwyższą cenę, swoje życie” – podkreślił Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Podczas obrad Zespołu podsumowano m.in. ubiegłoroczny udział młodzieży polonijnej w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie oraz Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku. „Grupa polsko-polonijna na Światowych Dniach Młodzieży liczyła 600 osób, a Światowy Kongres Rodzin Polonijnym zgromadził 500 osób z 28 krajów,  około 300 osób uczestniczyło w nim online” – powiedział bp Turzyński.

Wśród problemów, które poruszono znalazła się też kwestia formacji kapłańskiej wśród duchownych posługujących dla Polonii. „Ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, poinformował, że udało się już zorganizować grupy dzielenia i grupy formacji wśród księży, którzy razem spotykają się na modlitwie. Jest bardzo cenne, żeby umacniać siebie i inspirować się nawzajem w swojej misji” – powiedział bp Turzyński. „Te spotkania mają wymiar synodalny, ponieważ księża polonijni angażują się także we wszelkie działania parafialne oraz integrują świeckie wspólnoty” – dodał.

Zespół podjął temat przygotowań do obchodów Roku Świętego 2025 oraz przypadającej w następnym roku 80. rocznicy wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego w Dachau.

Źródło: BP KEP