Rocznica powstania w getcie warszawskim. Bp Markowski: "Wzywa do modlitwy o pokój"

2022-04-19 15:37
Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Bp Markowski: Wzywa do modlitwy o pokój
Autor: episkopat.pl Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Bp Markowski: "Wzywa do modlitwy o pokój"

19 kwietnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Jak podkreślił Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski - było to wołanie o wolność, tożsamość i miejsce w świecie dla narodu żydowskiego. Biskup przywołał także kwestię wojny w Ukrainie.

Dokładnie 79 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie odbyły się oficjalne uroczystości. W związku z rocznicą głos zabrał także przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski.

Czytaj także: Blisko 1000 różańców dla Ukrainy

- Wybuch powstania w getcie warszawskim, 19 kwietnia 1943 r., był krzykiem o życie, wolność, tożsamość i miejsce w świecie dla narodu żydowskiego. Rocznica tego zrywu wzywa do modlitwy o pokój, szczególnie w Ukrainie – podkreślił Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski.

Zaznaczył, że bohaterstwo Żydów Warszawy, skazanych przez nazistowskie Niemcy na eksterminację, po latach zaowocowało odrodzeniem narodu, chociaż powstanie nie było wygrane. 

- Wspominamy z głębokim szacunkiem i czcią tych, którzy heroicznie przeciwstawili się złu, wiedząc, że przeciwnik jest nieporównywalnie silniejszy militarnie. Ich historia, jest jak ewangeliczne ziarno, które wpadłszy w ziemię, gdy obumrze, przynosi plon obfity (por. J 12,24). Dzięki tej ofierze, naród izraelski przetrwał i żyje.  W 79.  rocznicę powstania w getcie warszawskim modlimy się za wszystkich, którzy zginęli w środku Europy, broniąc swego prawa do życia, godności i wolności – powiedział bp Markowski.

Czytaj także: Premier Mateusz Morawiecki we Lwowie. "Nie możemy zostawić naszych sąsiadów"

Dodał, że także dziś, na naszych oczach, naród Ukrainy walczy o swoje wolne państwo i tożsamość. „Płaci ogromną cenę za wolę przetrwania. Ogromnym bólem napawa fakt, że ludzkość nie wzięła sobie do serca tragicznej lekcji historii II wojny światowej. Nie ustajemy w modlitwie o pokój. Woła o to krew Bohaterów Powstania w getcie warszawskim” – podkreślił Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

Komitet ds. Dialogu z Judaizmem KEP

Sedno Sprawy - bp Jan Sobiło