Rosja: słynna ikona Rublowa "Trójca Święta" wróci do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej

Prezydent Władimir Putin, „w odpowiedzi na liczne prośby wiernych prawosławnych”,, zwrócił Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu „cudowną ikonę” Trójcy Świętej, autorstwa św. Andrzeja Rublowa. Od 1929 roku przechowywana jest w Galerii Tretiakowskiej w Moskwie.
Z kolei patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl postanowił, że przez rok odzyskana przez Kościół ikona będzie wystawiona do publicznego kultu w katedrze Chrystusa Zbawiciela na placu Czerwonym w Moskwie. Potem powróci do swojego historycznego miejsca w katedrze Trójcy Świętej (soborze Troickim) w Siergijew Posadzie.
Ikona Trójcy Świętej, zwana też ikoną gościnności Abrahama, przedstawia epizod biblijny dotyczący spotkania Abrahama i Sary z trzema aniołami przy namiocie w Mamre. XV-wieczna ikona jest jednym z dwóch zachowanych dzieł sztuki, których autorstwo bezsprzecznie przypisywane jest Rublowowi. Drugim są freski w soborze Uspieńskim we Włodzimierzu nad Klaźmą. Andriej Rublow (1360-1430) był malarzem i mnichem. Od 1988 roku jest świętym Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Już w 2008 r. dyskutowano w Rosji o powrocie ikony Trójcy Świętej na stałe do jej oryginalnego miejsca przeznaczenia, ale specjaliści zwracali wtedy uwagę na fatalny dla tego dzieła sztuki klimat panujący w Soborze Troickim w Siergijew Posadzie. Historyczka sztuki Jelena Rodnina tłumaczy, że ikona powinna być przechowywana w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza i wilgotności 50-55 proc., inaczej może ulec zniszczeniu.
W 2022 roku na trzy dni przewieziono ikonę do Siergijew Posadu, gdzie było wystawione w soborze Troickim z okazji z okazji 600. rocznicy odnalezienia relikwii św. Sergiusza z Radoneża, założyciela ławry. Po powrocie do muzeum odkryto na nim 61 uszkodzeń. Wcześniej dzieło Rublowa opuściło muzeum tylko raz, w czasie ewakuacji placówki podczas II wojny światowej, gdy wojska niemieckie zbliżały się do Moskwy.
Źródło: ekai