Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Franciszki Werner

2021-11-25 9:52
Franciszka Werner
Autor: elzbietanki.waw.pl

W bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie miało miejsce uroczyste rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Franciszki Werner, współzałożycielki i drugiej przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.

To właśnie w bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie Franciszka Werner  została ochrzczona, przyjęła Pierwszą Komunię Świętą i sakrament bierzmowania. Dlatego to tam uroczyście rozpoczęto proces wyniesienia jej na ołtarze. Podczas pierwszej części uroczystości zaprzysiężeni zostali członkowie Komisji Historycznej. W jej skład weszli: biskup gliwicki, ks. prof. Jan Kopiec jako przewodniczący, ks. dr Mariusz Drygier oraz s. dr Aleksandra Leki. Zadaniem komisji będzie zebranie i zbadanie dokumentacji dotyczącej życia Franciszki Werner. Postulatorka, siostra Margarita Cebula przedstawiła też sylwetkę i przybliżyła duchowość matki Franciszki.

Współzałożycielka Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety urodziła się 2 grudnia 1817 roku w Nysie. 27 września 1842 wspólnie z Matyldą Merkert i jej siostrą Marią Luizą oraz Klarą Wolff zobowiązała się do bezpłatnej, zorganizowanej posługi osobom chorym i najbardziej potrzebującym, zapoczątkowując „Stowarzyszenie Szarych Sióstr pw. Serca Jezusowego dla pielęgnacji opuszczonych chorych”. 19 listopada 1850 wraz z Marią Luizą Merkert ponownie poświęciły się pielęgnacji chorych w Nysie, obierając za swoją patronkę św. Elżbietę Węgierską. 5 maja 1860 roku złożyła śluby zakonne we Wrocławiu.

11 marca 1873 roku Franciszka Werner została – po śmierci matki Marii Luizy Merkert, beatyfikowanej w Nysie w 2007 roku, przełożoną generalną elżbietanek i była nią do śmierci. Założyła 11 placówek zakonnych. Za jej czasów Zgromadzenie liczyło prawie 700 sióstr w 96 domach.

W okresie walki rządu pruskiego z Kościołem, czyli Kulturkampfu podjęła zdecydowane i odważne działanie w celu zachowania działalności zgromadzenia, „dotkliwie poszkodowanego” na skutek pruskiej ustawy (przez siedem lat nie wolno było przyjmować nowych członkiń). Matka Franciszka otwarcie mówiła o trudnościach nękających zgromadzenie, a nawet zwróciła się z osobistą prośbą o pomoc do cesarza Wilhelma I, do cesarzowej Augusty i do ministra kultury.

Zmarła w opinii świętości 14 grudnia 1885 roku w Nysie. W 1964 roku jej doczesne szczątki ekshumowano z Cmentarza Jerozolimskiego i przeniesiono do kościoła pw. św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie.

W dalszej części otwarcia procesu zaprzysiężeni zostali biskup opolski oraz członkowie Trybunału Diecezjalnego. W czasie Eucharystii celebrowanej po pierwszej sesji dochodzenia beatyfikacyjnego homilię wygłosił biskup gliwicki Jan Kopiec.

W uroczystym rozpoczęciu procesu wzięły udział siostry elżbietanki z Polski i różnych krajów europejskich, a także członkowie Wspólnoty Apostolskiej św. Elżbiety.

Źródło: KAI