Rozpoczęcie Synodu na etapie diecezjalnym. Prymas Polski w katedrze gnieźnieńskiej WIDEO

2021-10-17 15:56
Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak
Autor: Fot.: www.archidiecezja.pl

W niedzielę, 17 października, w gnieźnieńskiej katedrze odbyła się inauguracja lokalnego etapu XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

- Zebraliśmy się aby, zgodnie ze wskazaniem papieża Franciszka, rozpocząć diecezjalną część najbliższego Synodu Biskupów - mówił w katedrze abp Wojciech Polak, prymas Polski.. - Tym razem jednak papież Franciszek pragnie, aby w tym synodalnym doświadczeniu uczestniczyli nie tylko sami biskupi. Do pójścia wspólną drogą rozeznania woli Bożej zaprasza nas wszystkich.

W homilii Mszy św., w której udział wzięli kapłani, osoby konsekrowane i delegacje świeckie z wszystkich dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak nawiązał do czytanej tego dnia Ewangelii o synach Zebedeusza proszących Jezusa o pierwsze miejsca po Jego prawej i lewej stronie - czytamy na stronie archidiecezji gnieźnieńskiej.

- Jezus nie oburza się na nich, słucha ich pragnień, cierpliwie tłumaczy i prowadzi ich do tego, aby te pragnienia potrafili dobrze rozeznać, zweryfikować i oczyścić. Kościół – przypomniał Prymas – tak jak Jezus z uczniami, jest wspólnotą w drodze i tak jak uczniowie, wszyscy mamy prawo wypowiedzieć swoje pragnienia, oczekiwania i zostać wysłuchanymi.