Rusza akcja "Bezdomni dla Bezimiennych"

2021-10-26 11:30
Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami
Autor: pixabay

Po rocznej przerwie, Fundacja Kapucyńska i jej podopieczni wyruszą na groby. Akcja odbędzie się już po raz ósmy. W ubiegłym roku nie mogła się odbyć, bo przez pandemię cmentarze były zamknięte.

28 października, osoby bezdomne wraz z wolontariuszami będą porządkować Cmentarz Południowy w Antoninowie koło Warszawy. Chodzi o groby nieznanych zmarłych. "Z niekrytą radością i utęsknieniem powracamy sprzątać groby osób, których tożsamość nie została ustalona. Zostały pochowane w bezimiennych mogiłach, nad którymi widnieje napis NN lub Szczątki Ludzkie. Grobów tych nikt nie odwiedza i nikt o nie dba" - wyjaśnia Fundacja Kapucyńska.

Grupa ochotników wyruszy na cmentarz w czwartek o godz. 9.00, porządkowanie może potrwać do 16.00. W tym czasie 20 osób posprząta ok. 200 grobów, wymieni ok. 150 drewnianych krzyży i posadzi ok. 200 chryzantem. Zapłonie 300 zniczy. Potem wszyscy wrócą do Domu bł. Aniceta Jałmużnika na wspólny posiłek.

Akcja porządkowania bezimiennych grobów jest szczególnie ważna dla osób bezdomnych, ponieważ to najczęściej oni stają się po śmierci bezimienni. Pochowani są tam również ludzie całkowicie samotni, chorzy, uzależnieni i opuszczeni, którzy z różnych powodów znaleźli się w tragicznej sytuacji jeszcze za życia. Ta akcja to nie tylko sprzątanie grobów, ale też modlitwa, pamięć i refleksja nad własnym życiem.

Źródło: ekai