Rzecznik KEP o tym, co wydarzy się w Kościele w 2024 roku

2024-01-10 19:17
Rzecznik KEP o wydarzeniach
Autor: BP KEP

Druga sesja plenarna Synodu o synodalności, nowe Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, Rok Modlitwy w przygotowaniu do Jubileuszu 2025 – to najważniejsze wydarzenia w 2024 roku w Kościele w Polsce i na świecie. Mówi o nich rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że w październiku odbędzie się druga rzymska sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Kościół w Polsce na różnych jego szczeblach podejmuje refleksję nad tym dokumentem, której wnioski zostaną przesłane przez polski Episkopat do Sekretariatu Synodu w marcu. Jest to więc intensywny czas rozeznawania, który należy dobrze wykorzystać w diecezjach i wspólnotach. Chodzi o to, by prawdziwie zaangażować się w budowanie synodalnego wymiaru Kościoła” – zaznaczył rzecznik KEP.

Ks. Gęsiak zauważył, że przesłane przez Konferencje Episkopatów sprawozdania posłużą za podstawę do opracowania przez Sekretariat Synodu Instrumentum laboris na październikową sesję. Natomiast dokument końcowy z tegorocznej, rzymskiej sesji synodalnej będzie dla papieża Franciszka pomocą przy redagowaniu posynodalnej adhortacji apostolskiej.

Zwrócił uwagę, że przygotowaniu do drugiej rzymskiej sesji Synodu będą towarzyszyć Kościołowi w Polsce zmiany na najwyższych szczeblach Konferencji Episkopatu Polski. „W marcu dobiegnie końca kadencja abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP oraz abp Marka Jędraszewskiego, jego zastępcy. W czerwcu kadencję kończy bp Artur G. Miziński jako sekretarz generalny KEP. Oznacza to, że w pierwszej połowie roku zmieni się całe prezydium Konferencji Episkopatu Polski” – przypomniał ks. Gęsiak.

Dodał, że zmianom tym powinna towarzyszyć modlitwa za pasterzy i Kościół w Polsce, zwłaszcza, że rok 2024 ogłoszony został przez papieża Rokiem Modlitwy w przygotowaniu do Jubileuszu 2025. „W Rzymie trwają już intensywne przygotowania, w związku z którym w Wiecznym Mieście spodziewanych jest ponad 32 miliony pielgrzymów.

Z innych wydarzeń, które w tym roku naznaczą życie Kościoła w Polsce będzie kontynuacja peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów po polskich diecezjach. „Nawiedzenie kolejnych parafii przez relikwie błogosławionych małżonków Józefa i Wiktorii oraz siedmiorga ich dzieci cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony wiernych, którzy zawierzają tej błogosławionej polskiej Rodzinie swoje własne rodziny, wraz z ich radościami i problemami. Każde przybycie relikwii Ulmów do parafii to czas łaski, podczas gdy sama ich beatyfikacja oraz peregrynacja relikwii wpisuje się we współczesny kontekst społeczny, w którym rodzina jest deprecjonowana, a życie ludzkie pozbawiane wartości” – zauważył rzecznik KEP.

Przypomniał również, że w tym roku po raz pierwszy obchodzić będziemy wspomnienie bł. Rodziny Ulmów 7 lipca, w dzień zawarcia przez Wiktorię i Józefa sakramentu małżeństwa.

Rzecznik Episkopatu zwrócił także uwagę, że rok 2024 jest decyzją Sejmu nie tylko Rokiem Rodziny Ulmów, ale także Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego i niezłomnego biskupa okresu komunizmu. 

Rzecznik KEP zaznaczył, że w tym roku przypada również 900. rocznica chrystianizacji Pomorza Zachodniego przez św. Ottona z Bambergu. Główne uroczystości odbędą się w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. „W związku z tym jubileuszem, letnie Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się w Szczecinie, w dniach 10-12 czerwca” – poinformował ks. Gęsiak.

Źródło: BP KEP