Rzecznik krakowskiej kurii: cały czas jest atak na kościół

2022-11-14 15:48
Ks. Michalczewski
Autor: Twitter

Trzeba pamiętać, że atak na Kościół cały czas jest i o tym nie możemy nie mówić – powiedział KAI ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Skomentował w ten sposób wczorajszy atak nożownika na kierowcę bp Roberta Chrząszcza. Do zdarzenia doszło na terenie przylegającym do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Myślenicach.

Kuria krakowska jest w kontakcie z prokuraturą w sprawie niedzielnego ataku. Na bieżąco kontaktuje się też z lekarzami szpitala, w którym przebywa ranny kierowca. – Jego stan jest stabilny, ale wygląda na to, że rany długo będą się goić i potrzebna będzie długa rehabilitacja – zaznacza ks. Michalczewski.

Zaatakowany mężczyzna pracował u biskupa Roberta Chrząszcza od początku jego nominacji na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej, czyli dwa lata.  Trzeba pamiętać, że ten atak na Kościół cały czas jest i o tym nie możemy nie mówić - powiedział w rozmowie z KAI rzecznik krakowskiej Kurii. - Odbieram bardzo dużo telefonów atakujących mnie osobiście, zgłaszam to systematycznie na policję - poinformował ks. Michalczewski. Duchowny zaznacza, że zdarzają się sytuacje, gdy różne osoby wykrzykują obelgi w stronę biskupa, także podczas celebracji. - Systematycznie są organizowane manifestacje pod kurią, podczas których się krzyczy, że trzeba obalić metropolitę krakowskiego. W czasie strajku kobiet dwa lata temu, wiele budynków kościelnych zostało zdewastowanych - podkreślił rzecznik krakowskiej Kurii.

Zaznaczył, że podobnie jest w innych diecezjach i że tych ataków na ludzi Kościoła jest dużo. Taka atmosfera, jak dodał, wzbudza w ludziach negatywne emocje, które się późnej różnie ujawniają. – Nie wiem, dlaczego ten pan to zrobił, i to nie jest moja kompetencja, aby to oceniać, ale stało się to pod kościołem i to jest niedopuszczalne – mówi ks. Michalczewski. Nie tak dawno mieliśmy zniszczone epitafium w Myślenicach, to są ataki, które się powtarzają - podkreśla rzecznik krakowskiej Kurii.

Do ataku na kierowcę doszło podczas wizytacji biskupiej w parafii św. Franciszka z Asyżu w Myślenicach. W tym czasie biskup odprawiał Mszę świętą w kościele na Chełmie pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Kierowca był na zewnątrz. Został zaatakowany ostrym narzędziem przez młodego mężczyznę. Trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację. Napastnik został zatrzymany. Motywy napadu pozostają nieznane.

Źródło:ekai