Rzym: na Wielki Post: "Przygody Pinokia. A raczej dramat wolności"

2024-02-20 21:04
Bazylika na Lateranie
Autor: wikimedia commons

"Przygody Pinokia. A raczej dramat wolności". Taki tytuł nosi inicjatywa promowana przez diecezję rzymską na rzecz przeżywania Wielkiego Postu. Pięć wieczornych spotkań w Bazylice Laterańskiej, które przedstawią historię Pinokia jako uniwersalną historię ludzkości będzie się odbywać w środy od 21 lutego do 20 marca.

W spotkaniach weźmie udział znany włoski eseista i jeden z najwybitniejszych dantologów prof. Franco Nembrini. Wprowadzenie każdego wieczoru powierzono ks. Fabio Rosiniemu, a wydarzenie podsumuje wikariusz generalny diecezji rzymskiej kard. Angelo De Donatis. 

Prezentacje odbywać się będą zgodnie z rozdziałami znanej na całym świecie bajki "Pinokio" włoskiego pisarza Carlo Collodiego. Dotyczą zasadniczych tematów, takich jak lojalność ojca, bunt syna i jego ucieczka z domu rodzicielskiego; liczne przygody, których doświadcza w poszukiwaniu siebie i nadziei na stanie się w pełni człowiekiem. Ostatecznie syn uratuje ojca przed wielkim niebezpieczeństwem i stanie się dojrzałym chłopcem.

Jak zauważa Franco Nembrini, "ateista Collodi opowiedział bajkę, która podejmuje historię ludzkości i każdego z nas i odczytuje ją na nowo w świetle tradycji chrześcijańskiej. Zaczyna się od stworzenia przez stolarza o imieniu Geppetto, co oznacza "Giuseppetto", czyli Józef. Podróż Pinokia to żmudna droga człowieka, który próbuje wrócić do domu ojca przez pustynię, poprzez drogę prób i błędów. Dlatego Pinokio opowiada również historię Wielkiego Postu".

Źródło: ekai