Rzym: odnowiono tablicę poświęconą kard. Wyszyńskiemu

2022-01-04 13:29
Tablica Wyszyński
Autor: Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej

W rzymskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, przeprowadzono renowację tablicy pamiątkowej poświęconej kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Odnowiony został także filar, na którym jest umieszczona.

Prace przeprowadzono z inicjatywy Janusza Kotańskiego, ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim. „Zachęcamy wszystkich naszych rodaków do odwiedzenia, podczas pobytu w Rzymie, Bazyliki i obejrzenia znajdującej się w niej tablicy” – czytamy na stronie internetowej ambasady.

Okazją do przeprowadzenia prac renowacyjnych była beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Czackiej. Bazylika na Zatybrzu była kościołem tytularnym Prymasa Tysiąclecia, a także jego następcy kard. Józefa Glempa. Spoczywa tam również Sługa Boży, kard. Stanisław Hozjusz, dyplomata, biskup chełmiński i warmiński, jeden z czołowych przywódców polskiej i europejskiej kontrreformacji.

Renowację tablicy wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Tablica znajduje się na filarze zamykającym prawą nawę kościoła, na wysokości ołtarza. To niezwykle ważne, ciekawe a mało jeszcze znane polonicum w Wiecznym Mieście poświęcone jednemu z największych Polaków XX stulecia. Poza tablicą ku czci Prymasa Wyszyńskiego i nagrobkiem kardynała Hozjusza w Bazylice Santa Maria in Trastevere znajduje się także piękna ikona przedstawiająca postać Świętego Jana Pawła II”, czytamy na stronie ambasady.

Źródło:ekai