Rzym: wspólne czuwanie modlitewne przed pogrzebem w Kościele św. Stanisława B.M.

2023-01-03 13:28
Polski kościół
Autor: Nicholas Gemini/wikimedia commons

Ks. rektor Paweł Ptasznik oraz wspólnota parafialna zgromadzona przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie zapraszają mieszkających tam Polaków oraz polskich pielgrzymów do udziału w uroczystościach pogrzebowych Benedykta XVI, ale i na wspólne czuwanie modlitewne.

Nabożeństwo rozpocznie się w środę, 4 stycznia ok. godz. 19.00 w kościele przy via Botteghe Oscure 15 w Rzymie i zostanie zakończone Apelem Jasnogórskim, ok. godz. 21.00. Będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy via delle Botteghe Oscure 15 w Rzymie jest najstarszym i najcenniejszym polskim zabytkiem poza krajem. 8 października 1578 r. papież Grzegorz XIII, odpowiadając na prośbę kardynała Stanisława Hozjusza bullą “Ex supernae dispositionis arbitrio”, erygował w pobliżu Rzymu kościół i hospicjum dla “nacji polskiej”, by zapewnić opiekę duszpasterską dla Polaków przebywających w Rzymie, w tym dla pielgrzymów.

Trzynaście lat później, 13 października 1591 r. ks. kard. Jerzy Radziwiłł, biskup krakowski konsekrował nowy kościół Najświętszego Zbawiciela i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie. Od tego dnia to biskup krakowski jest opiekunem kościoła – w 1757 r. określono prawa i obowiązki biskupów krakowskich, jako protektorów kościoła i hospicjum. Teraz jest nim abp Marek Jędraszewski, a jego rektorem ks. prał. Paweł Ptasznik. 

Źródło:ekai