Sala jego imienia i tablica pamiątkowa. KUL upamiętnił kard. Nagyego

2021-10-01 10:54
Tablica pamiątkowa kard. Nagyego
Autor: KUL

W czwartek, w setną rocznicę urodzin kard. Stanisława Nagyego, w Gmachu Głównym KUL odsłonięto dedykowaną mu pamiątkową tablicą. Od dziś imię kardynała nosi też aula w uniwersyteckim Centrum Transferu Wiedzy.

Władze katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego postanowiły uczcić setną rocznicę urodzin kardynała Stanisława Nagyego, wybitnego wykładowcy uczelni.

- Dla uznania zasług kard. Nagyego, wykładowcy KUL, profesora nauk teologicznych, kierownika Sekcji Teologii Porównawczej i Ekumenicznej i Katedry Eklezjologii Fundamentalnej, członka Międzynarodowej Komisji Teologicznej i eksperta w synodach biskupów w Rzymie, wielkiego Polaka odznaczonego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, postanawialiśmy symbolicznie zaznaczyć pamięć o nim w środowisku uniwersyteckim – podkreślił rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Zgodnie z uchwałą władz uniwersytetu, aula w Centrum Transferu Wiedzy KUL będzie nosić imię kardynała Nagyego. Z kolei w Gmachu Głównym uczelni pojawiła się dedykowana mu pamiątkowa tablica.

Kard. Stanisław Nagy SCJ był sercaninem - kapłanem Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, emerytowanym profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wykładowcą teologii fundamentalnej i ekumenicznej, honorowym przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Jana Pawia II w Lublinie. Urodził się w śląskiej, górniczej rodzinie, 30 września 1921 roku w Bieruniu Starym. W 1952 roku na KUL obronił pracę doktorską, w 1968 uzyskał habilitację, w 1979 tytuł profesora nadzwyczajnego, zaś w 1985 profesora zwyczajnego.

Od 1958 aż do przejścia na emeryturę wykładał teologię fundamentalną na uniwersytecie. Był także prodziekanem Wydziału Teologii, kierownikiem Katedry Eklezjologii Fundamentalnej, Sekcji Teologii Porównawczej i Ekumenicznej, przewodniczącym Senackiej Komisji Stypendialnej, Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II.

W uroczystościowych związanych z setną rocznicą urodzin kardynała uczestniczył abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL.

Rektor uniwersytetu wraz z Wydziałem Teologii zapraszają na konferencję naukową w stulecie urodzin księdza Stanisława kard. Nagyego, która odbędzie się 4 października 2021 roku. Wydarzenie odbędzie się o godz. 9.30 w auli C-1031. Konferencja będzie także transmitowana online na stronie kul.pl.

Źródło: KAI, KUL