Salezjanie z Czerwińska nad Wisłą ruszają z akcją „Złom na dzwon”

2023-03-20 12:45
Złom na dzwon
Autor: Diecezja Płocka

Księża salezjanie z Czerwińska nad Wisłą w diecezji płockiej, w roku stulecia ich przybycia do miejscowego klasztoru i sanktuarium, rozpoczęli akcję „Złom na dzwon”. Nowy, jubileuszowy dzwon „Święty Jan Bosko - dobry pasterz” powstanie właśnie ze złomu, który można znaleźć na posesjach parafian.

Nowy dzwon na terenie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, to pomysł księży salezjanów. Uznali, że będzie to najlepszy sposób upamiętnienia jubileuszu, a także wyrażenie przez parafian wdzięczności za troskę duszpasterską nad wspólnotą. Dzwon jest czymś ważnym ponieważ „ma głos i serce”, i odzywa się w najważniejszych momentach życia ludzi.

Zbiórka złomu w parafii Czerwińsk już trwa. Mieszkańcy zawożą go do punktu skupu w Wyszogrodzie. Wszystko wskazuje na to, że cel uda się zrealizować, być może w sierpniu wierni usłyszą nowy dzwon po raz pierwszy.

- W naszym sanktuarium są trzy dzwony: dwa XVI-wieczne dzwony oraz dzwon „Kazimierz”, ufundowany w miejsce dzwonu zdemontowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Pomyśleliśmy, aby jubileusz stulecia uczcić kolejnym, czwartym. Dzwon „Św. Jan Bosko - dobry pasterz” będzie wzywał wiernych na codzienną Mszę św. Zawiśnie w południowej wieży bazyliki - zapowiada ks. Łukasz Mastalerz SDB, proboszcz czerwińskiej parafii.

Dodaje, że nazwa dzwonu nawiązuje do Jezusa Dobrego Pasterza, ponieważ św. Jan Bosko (1815-1888), założyciel zgromadzenia salezjanów, był właśnie taki dla wiernych- gromadził wokół siebie poranione i potrzebujące pomocy „owce”.

Centralne uroczystości z okazji stulecia przybycia salezjanów do Czerwińska odbędą się w dniach 8-10 września. Będzie celebracja liturgiczna, ale też konferencja naukowa „Czerwińsk jako miejsce spotkania”. Poza tym zaplanowano spotkanie Rodziny Salezjańskiej (w maju) i spotkanie młodzieży „Campo Bosco” (w sierpniu), dedykowane salezjanom na stulecie, a także konkurs literacki „Wspomnienia”, dotyczący obecności salezjanów w Czerwińsku.

Źródło:ekai