Sandomierz: Caritas organizuje kolonie dla pokrzywdzonych dzieci

2022-07-04 17:23
Caritas kolonie
Autor: Diecezja Sandomierska

Sandomierska Caritas przygotowała dwa turnusy kolonii dla najmłodszych, które doznały przemocy ze strony dorosłych lub pochodzą z rodzin dotkniętymi traumatycznymi doświadczeniami, m.in. alkoholizmem, przemocą domową. Dzieci będą odpoczywać w ośrodkach w Bojanowie i Nasicznem.

W pierwszym turnusie, który potrwa do 12 lipca w Ośrodku Rehabilitacyjno-Adaptacyjnym CDS w Bojanowie bierze udział 28 dzieci. Najmłodsi pochodzą z rozbitych i dysfunkcyjnych rodzin, w których panowała przemoc i alkoholizm. Wśród atrakcji przewidziano wycieczkę do Rzeszowa i wizytę w Parku Trampolin, Muzeum Dobranocek; wycieczkę do Warszawy, w tym oglądanie Sejmu RP, Centrum Nauki Kopernik, Pałacu Kultury i Nauki oraz zwiedzanie Stadionu Narodowego.

Poza tym uczestnicy będą zwiedzać diecezję sandomierską, w tym m.in.: Sandomierz, Zamek Krzyżtopór oraz Osady Marianów. Przewidziane są też m.in.: dyskoteka oraz spotkanie z policjantem pt. "Bezpieczne wakacje", na którym będą poruszane tematy bezpiecznych zachowań w trakcie wakacji.

Drugi turnus dla 10 rodzin z dysfunkcjami wychowawczymi i doświadczeniem traumatycznym odbędzie się w dniach 26 lipca – 4 sierpnia w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Nasicznem. Na miejscu zapewnione będą wsparcie i pomoc psychologa, psychoterapeuty i pedagoga. Jak informują organizatorzy, będzie to swego rodzaju szkoła dla rodziców, którzy nabiorą prawidłowych kompetencji rodzicielskich, komunikacyjnych i społecznych. Dla dzieci w tym czasie przewidziano warsztaty terapeutyczne. W planie są również wycieczki np. w Bieszczady, nad Solinę. Głównym celem kolonii jest z jednej strony odpoczynek i rekreacja, a z drugiej - silny nacisk na proces terapeutyczny całej rodziny.

Źródło:ekai