Sandomierz: noworoczny koncert kolęd 127-letniego chóru

2022-01-03 8:51
Sandomierski Chór Katedralny
Autor: @d_sandomierska/Twitter

Kilkanaście kolęd i pastorałek zaśpiewał liczący już 127 lat Sandomierski Chór Katedralny podczas noworocznego koncertu, który odbył się w bazylice katedralnej w Sandomierzu. Zaprezentował się również działający przy katedrze chór dziecięco-młodzieżowy.

Obecny na widowni bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował artystom za występ i zaprosił wszystkich obecnych do wspólnego odśpiewania kolędy "Lulajże Jezuniu". Sandomierscy chórzyści zaprezentowali zebranej w katedrze publiczności kolędy opracowane na chór przez Jana Maklakiewicza, Feliksa Nowowiejskiego, Karola Prosnaka, Korneliusza Brzozowskiego, Izydora Chwaliboga.

Nie zabrakło też tych śpiewanych podczas liturgii, jak i w domach rodzinnych w tym m.in.: "Cicha noc", "Bracia patrzcie jeno", "W żłobie leży", "Kołysanka Jezusowa", "Serca ludzkie", "Ucichłeś Jezuleńku".

W koncercie noworocznym wystąpił także chór dziecięco-młodzieżowy, działający przy katedrze, który został założony w 2019 roku przez s. Marię Konopkę. W chórze śpiewa 14 dzieci i młodzieży w wieku 6-14 lat. Cieszę się, że muzyka przyciąga także młodych ludzi, którzy chcą swoimi talentami wychwalać Pana Boga – poinformowała s. Maria Konopka, dyrygent chóru.

Sandomierski Chór Katedralny został założony w 1894 r. przez ks. Antoniego Kasprzyckiego, wikariusza katedry i zarazem profesora seminarium duchownego, dla liturgicznych potrzeb katedry. Prowadził on go do 1917 r. Początkowo był to zespół chłopięco-męski, gdyż ówczesne przepisy kościelne zabraniały udziału kobietom w liturgicznych zespołach śpiewaczych.

Od 1908 r. w chórze pojawiły się kobiety i świeccy mężczyźni, dlatego nazywano go wówczas Świeckim Chórem Katedralnym. Obecnie chór prowadzony jest przez s. Mariolę Konopkę. Należy do niego ponad 30 osób, głównie dorosłych, reprezentujących wszystkie parafie Sandomierza i okoliczne miejscowości.

Źródło: KAI