Skoczów: po dwóch latach przerwy diecezja pielgrzymuje na Kaplicówkę

2022-06-03 12:59
Wzgórze Kaplicówka w Skoczkowie
Autor: Marcin Konsek/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Do udziału w pielgrzymce na Kaplicówkę do Skoczowa zaprasza wiernych bp Roman Pindel. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią tegoroczne diecezjalne uroczystości ku czci św. Jana Sarkandra odbędą się w niedzielę 5 czerwca. W czasie Eucharystii ustanowieni zostaną także nowi Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej.

- Po dwuletniej przerwie cieszymy się możliwością spotkania na wzgórzu Kaplicówka w Skoczowie, aby wspólnie celebrować Eucharystię z okazji wspomnienia św. Jana Sarkandra. Zapraszam księży dziekanów z delegacjami i kapłanów wraz z wiernymi z wszystkich parafii naszej diecezji. Szczególnie zapraszam Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej wraz z rodzinami, poczty sztandarowe, asysty, zespoły w strojach ludowych i całe rodziny. Mamy za co dziękować i o co prosić oraz uwielbiać Boga w Jego świętych – napisał w zaproszeniu biskup bielsko-żywiecki.

Stok Górki Wilamowickiej, zwany potocznie Kaplicówką, to miejsce, na którym w maju 1995 r. Jan Paweł II odprawił mszę św. dziękczynną za dar kanonizacji Jana Sarkandra. Stoi tu papieski krzyż – pamiątka nabożeństwa odprawionego przez papieża-Polaka na katowickim Muchowcu w 1983 roku. Na Kaplicówce znajduje się też kamienny głaz z herbem papieskim i tablicą pamiątkową. Stoi w miejscu, gdzie ustawiono niegdyś ołtarz polowy, przy którym Jan Paweł II odprawił liturgię 22 maja 1995 roku.

Jan Sarkander urodził się 20 grudnia 1576 roku w Skoczowie. Potem z rodziną przeniósł się na Morawy. Był doktorem filozofii i teologii. Został oskarżony o współpracę z Polakami i o ściągnięcie na Morawy najazdu Kozaków. Przez tortury usiłowano wymóc na nim przyznanie się do winy. Kapłan zmarł 17 marca 1620 r. Jego doczesne szczątki pochowano potajemnie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ołomuńcu. Papież Pius IX beatyfikował Jana Sarkandra 6 maja 1860 r., a Jan Paweł II kanonizował go 21 maja 1995 r. w Ołomuńcu. Uroczystości ku czci świętego odbywają się w Skoczowie tradycyjnie w pierwszą niedzielę czerwca.

Źródło: KAI