Słowacja: Episkopat apeluje do premiera o złagodzenie restrykcji wobec kościołów

2021-12-08 15:46
Kościół Bratysława
Autor: Marcin Szala/wikimedia commons

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji, arcybiskup Stanislav Zvolenský zwrócił się do premiera Eduarda Hegera z prośbą o umożliwienie publicznego uczestnictwa w nabożeństwach, z zachowaniem niezbędnych ograniczeń. Metropolita bratysławski rozmawiał dziś z szefem rządu o sytuacji pandemicznej, zwłaszcza w związku z obowiązującym lockdownem.

Przewodniczący episkopatu omówił z premierem obecną debatę społeczną na temat praw człowieka, w tym prawa do wyznawania swojej wiary. Obie strony rozmawiały też o o reakcjach obywateli na powszechne zamykanie kościołów. Stwierdzono, że celem negocjacji nie powinna być reakcja na wywoływane emocje, ale skuteczny sposób poszanowania wolności religijnej jako istotnej części życia społecznego, także w sytuacji pandemii. Arcybiskup wyraził nadzieję, że świadomość ta będzie trwałym elementem rozważań w kolejnych krokach podejmowanych przez funkcjonariuszy publicznych państwa.

Przypomnijmy- od 24 listopada we mszach świętych na Słowacji może brać udział maksymalnie sześć osób. To ci, którzy są potrzebni podczas odprawiania liturgii. Możliwa jest jednak indywidualna opieka duszpasterska. W kraju przedłużono stan wyjątkowy i związany z nim zakaz wychodzenia z domu. Wyjątkiem są m.in. wyjścia do szkoły lub do pracy, czy do sklepu po niezbędne zakupy, także wizyty u lekarza.

Władze wprowadziły jednak pewne ulgi dla zaszczepionych przeciw COVID-19. Dla takich osób otwarte będą wszystkie sklepy. Ci, którzy nie przyjęli preparatu przeciw Covid 19, będą mogli nadal kupować jedynie niezbędne produkty. Zmiany także w transporcie publicznym. Od 10 grudnia wszyscy podróżujący muszą okazywać  zaświadczenia o szczepieniu, przejściu choroby lub uzyskaniu negatywnego wyniku testu.

Źródło:ekai