Słowacki Episkopat modli się za premiera Fico

2024-05-15 20:45
Episkopat Słowacja
Autor: ekumenizm.pl

Życzę Panu Premierowi szybkiego powrotu do zdrowia, a wiernych wzywam do modlitwy o pokój dla naszej Ojczyzny i wszystkich obywateli Republiki Słowackiej – napisał w związku z atakiem na szefa rządu, przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji abp Bernard Bober.

„Wyrażam głębokie ubolewanie z powodu nieszczęścia, które spotkało premiera Roberta Fico. Potępiam przemoc, nienawiść i agresję, które jedynie rodzą dalsze zło i pogłębiają polaryzację w społeczeństwie. Apeluję do sumień wszystkich, nie bądźmy obojętni, bądźmy budowniczymi pokoju. Nie krzywdźmy się wzajemnie, ale umacniajmy dobro, które jest w każdym człowieku. W modlitwie życzę Panu Premierowi szybkiego powrotu do zdrowia, a wiernych wzywam do modlitwy o pokój dla naszej Ojczyzny i wszystkich obywateli Republiki Słowackiej”  - napisał abp Bober.

Premier Słowacji padł ofiarą zamachu. 71-letni sprawca oddał kilka strzałów, a Robert Fico w stanie zagrażającym życiu trafił do szpitala. Został przetransportowany helikopterem do Bańskiej Bystrzycy, ponieważ dotarcie do Bratysławy zajęłoby zbyt dużo czasu. „O wszystkim zadecydują najbliższe godziny" - czytamy w komunikacie na Facebooku.

Oświadczenie podobnej treści przekazało mediom Biuro Rządu.

Według nieoficjalnych informacji, na miejscu zdarzenia padły cztery strzały, z czego trzy miały trafić premiera. Napastnik został spacyfikowany przez policję wkrótce po zamachu.

Źródło: ekai