Spotkanie Przewodniczącego Episkopatu z Ekumenicznym Patriarchą Bartłomiejem I [ZDJĘCIA]

2022-03-29 15:45
Spotkanie Przewodniczącego Episkopatu z Ekumenicznym Patriarchą Bartłomiejem I [ZDJĘCIA]
Autor: Twitter/episkopat Spotkanie Przewodniczącego Episkopatu z Ekumenicznym Patriarchą Bartłomiejem I [ZDJĘCIA]

W Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się spotkanie z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I. Przybyłych gości powitał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Następnie miała miejsce prywatna rozmowa, bez udziału mediów, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego z patriarchą Bartłomiejem.

Dosłownie oddaliście swoje domy i swoje serca bliźnim. Cały świat ma wobec Was ogromny dług wdzięczności – powiedział ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I w przemówieniu po spotkaniu z uchodźcami ukraińskimi. „Nie sposób sobie wyobrazić, jak wielkie spustoszenie spowodowała ta okropna inwazja w narodzie ukraińskim i na całym świecie” – zaznaczył patriarcha ekumeniczny.

Czytaj także: Komisja Maryjna KEP: Debatowano o peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu

Bartłomiej I stwierdził, że jego doświadczenie z ostatnich dwóch dni było prawdziwie rozdzierające serce. „Podczas mojego pobytu tutaj uświadomiłem sobie z całą intensywnością, że czasami jest miejsce tylko na łzy. Czasami jedyną właściwą reakcją jest milczenie. Czasami możemy jedynie dzielić moc dotyku, pocieszenia, bycia obok kogoś” – przyznał.

„Naszą szczerą modlitwą i wezwaniem do Was wszystkich jest to, abyście nigdy nie zapomnieli łez, twarzy i udręki Waszych braci i sióstr z Ukrainy. Wasza solidarność z nimi ­– prawdziwy dar niebios – jest jedyną rzeczą, która może pokonać zło i ciemność na świecie” – podkreślił patriarcha Konstantynopola.

Głos po spotkaniu zabrał też przewodniczący Episkopatu. - Wzywam, proszę i błagam wszystkich Zwierzchników Kościołów i Wspólnot religijnych oraz wszystkich ludzi dobrej woli: Bądźmy solidarni w żarliwej modlitwie o zaprzestanie tej wojny i każdej innej wojny – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w przemówieniu wygłoszonym w obecności ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.

Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że 24 lutego br. wstrząsnęła światem informacja o rozpoczęciu przez Federację Rosyjską wojny przeciwko Ukrainie. „Od tego czasu zabito tysiące niewinnych ludzi, w tym setki dzieci, starców, kobiet i mężczyzn nie mających nic wspólnego z działaniami wojennymi. Wiele działań agresora nosi znamiona ludobójstwa” – powiedział.

Czytaj także: Prezydent RP w piątek spotka się z papieżem Franciszkiem

„Niepohamowana żądza panowania oraz brak szacunku wobec ludzkiego życia i ludzkiej godności doprowadziły do ożywienia niszczycielskich demonów z przeszłości. Giną niewinni ludzie, a ci którzy przeżyli, zostali pozbawieni dachu nad głową, dorobku wielu pokoleń, a zwłaszcza pozbawieni poczucia bezpieczeństwa” – zaznaczył przewodniczący KEP.

Abp Gądecki podkreślił, że naród ukraiński jest nam szczególnie bliski. „Jako chrześcijanie, nie możemy się biernie przyglądać jego zagładzie. Kościoły świadomie wyrzekają się używania militarnego oręża. Naszą bronią jest wiara w nieskończoną moc Bożego Miłosierdzia i płynąca z niej ufna modlitwa o pokój, o poszanowanie ludzkiej godności i prawa narodów do samostanowienia. Dlatego modlimy się o przemianę umysłów i ducha agresorów” – stwierdził.

„Niech nasza dzisiejsza modlitwa o pokój dla Ukrainy i całego świata będzie gestem duchowej, ekumenicznej solidarności z udręczonym narodem ukraińskim. Niech otworzy nasze serca na pomoc uchodźcom, wszystkim poszkodowanym i potrzebującym naszego wsparcia. Niech wzbudzi w nas ducha przebaczenia wobec oprawców” – powiedział przewodniczący Episkopatu. Poprosił, ażeby chrześcijanie solidarnie błagali Boga, „który jest Pokojem i źródłem wszelkiego pokoju, aby skruszył twarde serca i umysły tych, którzy sieją śmierć i zniszczenie”.

Abp Gądecki podziękował również duchowieństwu, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim Kościoła katolickiego za wszelką okazywaną pomoc uchodźcom z Ukrainy.

BP KEP

Sedno Sprawy - Marcin Kierwiński