Środa Popielcowa w Watykanie

2023-02-09 23:10
Watykan
Autor: pixabay

Obchody Środy Popielcowej, 22 lutego z udziałem Franciszka odbędą się tradycyjnie na rzymskim Awentynie – poinformował Urząd ds. celebracji liturgicznych papieża. Rozpoczną się w kościele św. Anzelma o godz. 16.30, potem procesja pokutna do bazyliki św. Sabiny, gdzie o godz. 17.00. Ojciec Święty będzie przewodniczył Mszy św. z błogosławieństwem i obrzędem posypania głów popiołem.

Papież Franciszek tradycyjnie otwiera okres Wielkiego Postu nabożeństwem w Środę Popielcową w rzymskiej bazylice św. Sabiny. Podczas mszy we wczesnochrześcijańskiej bazylice na Awentynie Franciszek dokona obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty i przemijania - poinformował Watykan.

Nie wiadomo, czy Franciszek, który cierpi na problemy z kolanem, weźmie udział w procesji pokutnej z pobliskiego kościoła św. Anzelma. W ubiegłym roku papież musiał odwołać uroczystości właśnie przez kolano. Zastąpił go kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

W 2022 r. Środa Popielcowa, która miała miejsce tydzień po rosyjskim ataku na Ukrainę, została przez Franciszka obchodzona jako ogólnoświatowy dzień postu i modlitwy o pokój. W tym roku początek wielkanocnego okresu pokutnego przypada na 22 lutego, dwa dni przed pierwszą rocznicą inwazji.

Na Awentynie mieści się kuria generalna dominikanów, a bazylika św. Sabiny jest pierwszym „kościołem stacyjnym” w Wiecznym Mieście.

Źródło:ekai