Stambuł: coraz więcej zniszczeń w świątyni Hagia Sophia

2022-07-13 12:41
Hagia Sophia
Autor: Arild Vågen/wikimedia commons

Z powodu coraz większej liczby pielgrzymów i turystów, którzy odwiedzają Hagię Sophię, w świątyni częściej dochodzi do większych zniszczeń.

W kwietniu, w mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia dokumentujące rozległe uszkodzenia jednych z dwóch głównych drzwi bazyliki. Serif Yasar, prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii i Sztuki w Stambule uważa, że za zniszczenia odpowiada znaczny wzrost liczby pielgrzymów i turystów odwiedzających Hagia Sophia po tym, jak stała się ona meczetem. Yasar rozmawiał z pracownikami bazyliki i zrobił setki zdjęć z jej wnętrza. Na niektórych fotografiach widać turystów, którzy zdrapują ze ścian fragmenty fresków do plastikowych toreb. Na innych muzułmanów, którzy usiłują odłamać na pamiątkę kawałki zabytkowych drzwi do świątyni.

Po publikacji, sporo środowisk zaprotestowało przeciwko dewastacji Hagii Sophii i zażądało natychmiastowych działań, by ją powstrzymać. Zdarza się, że w świątyni każdego dnia, przebywa nawet 100 tysięcy osób w czasie największych świąt muzułmańskich, takich jak zakończenie Ramadanu. Musimy lepiej zarządzać świątynią. Oznacza to niestety ograniczenie liczby odwiedzających i zatrudnienie nowych strażników – przyznaje turecka architekt Zeynep Ahunbay, odpowiedzialna za opiekę nad bazyliką. Zalecenia w tej sprawie trafiły już do odpowiednich ministerstw.

W bazylice dochodzi także do przypadkowych zniszczeń. W związku z tym, że odwiedza ją coraz więcej osób, trudniej jest utrzymać porządek. Dlatego zakupiono maszyny sprzątające, którym jednak zdarza się zawadzić o kolumnę i uszkodzić kawałek starożytnego marmuru.

W 1985 roku UNESCO uznało Hagię Sophię za obiekt światowego dziedzictwa kulturowego i od tego czasu monitoruje kondycję bazyliki. Niedawno przedstawiciele organizacji zaapelowali do tureckich władz o wprowadzenie jasnego planu zabezpieczenia i konserwacji świątyni.

Źródło: Vatican News/Stacja7