„Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia” – to hasło XIII Dnia Papieskiego

2023-03-02 10:35
Dzień Papieski
Autor: BP KEP

XIII Dzień Papieski będzie obchodzony w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie 15 października. W tym roku pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia” – ogłosił dziś w Warszawie kard. Kazimierz Nycz.

Podczas spotkania w Domu Arcybiskupów Warszawskich kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że wybierane co roku hasło Dnia Papieskiego pokazuje, że pontyfikat Jana Pawła II powinien trwać „w nas, w Kościele i w świecie” ze względu na wartości i przesłanie, które on przynosił. Jak zaznaczył metropolita warszawski, hasło „Cywilizacja życia” jest aktualne „w kontekście rodziny, dzieci, młodzieży, ale także w kontekście wojny, która trwa i w każdej chwili grozi rozszerzeniem”. „Mówienie o cywilizacji życia, o której wspominał Jan Paweł II, wydaje się więc niezwykle ważne” – dodał.

Ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” podsumował ubiegłoroczną zbiórkę przeprowadzoną w ramach XXII Dnia Papieskiego. Był obchodzony 16 października 2022 roku pod hasłem „Blask prawdy”. Łącznie w zbiórkach na programy stypendialne Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zebrano ponad 9,3 mln zł. Środki finansowe pozyskane w ramach Dnia Papieskiego oraz wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych pozwalają na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie blisko 2 000 stypendystów, w tym 70 osób z Ukrainy.

Ks. Łukasz Nycz, który zajmuje się w ramach Fundacji formacją stypendystów, zapowiedział wakacyjne spotkania, podczas których uzdolniona młodzież z małych miejscowości wypoczywa i poznaje nauczanie św. Jana Pawła II. W tym roku zaplanowano trzy wyjazdy: studenci spotkają się od 5 do 11 lipca w Zielonej Górze, uczniowie wyjadą do Radomia od 14 do 24 lipca, natomiast maturzyści będą wypoczywać we wrześniu w bieszczadzkich Myczkowcach nad Soliną.

Podczas spotkania historią swojego życia podzieliła się stypendystka Paulina Muszyńska. „Fundacja daje mi skrzydła. Jedno to środki finansowe, drugie – formacja. Nasze talenty potrzebują tego, by ktoś w nie uwierzył” – powiedziała.

Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” powołał Episkopat w 2000 roku. To miał być wyraz wdzięczności Janowi Pawłowi II za jego pontyfikat. Promuje ona nauczania Papieża i wspiera uzdolnioną młodzież. Na czele Rady Fundacji stoi kard. Kazimierz Nycz, a przewodniczącym Zarządu jest ks. Dariusz Kowalczyk. W ciągu dwudziestu dwóch lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”.

Program stypendialny Fundacji można wesprzeć przekazując 1,5% swojego podatku dochodowego, podając nr KRS Fundacji: 0000150776. W roku ubiegłym wpłaty z tytułu 1% wyniosły 296 427,73 zł.

Tegoroczna kampania 1,5% odbywa się pod hasłem „Daj wiarę naszym marzeniom o edukacji”.

Źródło: BP KEP