Światowy Dzień Sybiraków na Jasnej Górze. Pod wyjątkowym pomnikiem zostały złożone kwiaty

2021-09-17 14:26
Światowy Dzień Sybiraków na Jasnej Górze. Pod wyjątkowym pomnikiem zostały złożone kwiaty
Autor: biuro prasowe Jasnej Góry

Co roku 17 września obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka i rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę. W związku z rocznicą pod Pomnikiem Sybiraka na Jasnej Górze pojawiają się pielgrzymi z kwiatami.

Pomnik Sybiraka ufundowany przez Związek Sybiraków na Jasnej Górze jest jednym z ważnych elementów pamięci narodowej o agresji sowieckiej na Polskę od której mijają właśnie 82 lata. Rzeźba autorstwa Ireny Grabowskiej przedstawiająca trzy spętane postacie, poświęcona jest pamięci pomordowanych żołnierzy oraz zamęczonych w łagrach sowieckich.

Każdego roku w maju Sybiracy pielgrzymują na Jasną Górę. Jak mówił ks. Zdzisław Banaś, krajowy kapelan Sybiraków przede wszystkim, by dziękować za ocalenie z niewoli na „nieludzkiej ziemi”. - Wielu zdążyło w tym nieszczęściu swoim zabrać ze sobą obrazek albo figurkę Maryi i to ich ratowało, i trzymało przy życiu. Mieli świadomość, że nie są sami, że Ona im pomoże przetrwać - podkreślał kapłan.

Zauważył, że tym co pozwoliło przetrwać Sybirakom była też rodzina i dlatego tak mocno teraz akcentują wartość rodziny, która zawsze jest wielką ostoją. - Tęsknota za kawałkiem chleba, trudne warunki klimatyczne, walka o każdy dzień a oni potrafili właśnie w rodzinie do tego się dostosować i przetrwać to, co dla nas dziś niewyobrażalne - dodał.

Ks. Banaś podkreślił, że Sybiraków z roku na rok jest coraz mniej. Żyje ich już tylko ok. 25 tys.

Tylko podczas II wojny światowej Związek Sowiecki przeprowadził cztery wielkie akcje deportacyjne polskich obywateli: w lutym, kwietniu i czerwcu 1940 r. i w maju 1941 r. Wywieziono setki tysięcy ludzi. Według organizacji Sybiraków, było to nawet 1 mln 350 tys. Polaków, deportowanych na Syberię i do Kazachstanu, z których nie powróciło ok. pół miliona. 

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Sedno Sprawy - Piotr Müller