Święto zakochanych w parafii w Stromcu

2023-02-13 13:06
Św. Walenty
Autor: blackfish/wikimedia commons

We wtorek, 14 lutego w parafii w Stromcu w diecezji radomskiej odbędzie się modlitwa o dobrą żonę i dobrego męża. Duszpasterze zapraszają zakochanych, narzeczonych i szukających drugiej "połówki". Msza święta rozpocznie się o godzinie 16.00. Liturgii będzie przewodniczył ks. Mariusz Chamerski z Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu.

Proboszcz parafii ks. Szymon Mucha przypomina, że kult św. Walentego w stromieckiej parafii sięga drugiej połowy XVII w. - We wtorek, 14 lutego, w dniu odpustu ku czci patrona zakochanych, zapraszamy na Mszę św. o godz. 16.00 , której będzie przewodniczył ks. Mariusz Chamerski z Duszpasterstwa Akademickiego. Czekamy w sposób szczególny na wszystkich zakochanych, poszukujących swojej drugiej "połówki" i narzeczonych. Będziemy modlili się przez wstawiennictwo św. Walentego o dobrą żonę i dobrego męża - powiedział ks. Szymon Mucha.

W Stromcu w powiecie białobrzeskim, św. Walenty jest czczony od kilkuset lat. Kult patrona zakochanych przywędrował tam z Niemiec. Jak podają kroniki, pierwszymi osadnikami na terenie prastarej puszczy stromieckiej byli właśnie nasi zachodni sąsiedzi. Od początku istnienia parafii rozpowszechniony był tam kult św. Walentego. Mieszkańcy Stromca modlili się zwłaszcza w intencji chorych na epilepsję. Na przełomie XIX/XX wieku do wsi przybywały liczne piesze pielgrzymki chorych. Jak podkreślają duszpasterze, mimo, że św. Walentyn jest drugorzędnym patronem parafii, to jednak jego kult jest bardzo żywy.

W stromieckiej świątyni znajduje się ołtarz z kaplicą, którym patronuje. Na wielkim obrazie przedstawiony jest jako męczennik - kapłan udzielający błogosławieństwa. Parafia w Stromcu została erygowana w 1242 roku. Drugi kościół zbudowany został dwa wieki później i zniszczony w 1656 roku przez Szwedów. Trzeci wybudowano w 1695 roku. Obecny kościół parafialny, którego głównym patronem jest św. Jan Chrzciciel powstał w stylu neogotyckim w latach 1900-1905. Kościół konsekrował bp Marian Ryx.

Św. Walenty jest patronem nie tylko zakochanych, ale też pokoju, pszczelarzy i chorych na padaczkę. Legenda głosi, że miał zwyczaj ofiarowywać kwiat ze swego ogrodu młodym ludziom, którzy go odwiedzali. Miało to przynosić szczęście w małżeństwie. Chcąc wyjść naprzeciw licznym prośbom o udzielenie ślubu, biskup wyznaczył jeden dzień w roku, w którym zbiorowo błogosławił parom wstępującym w związek małżeński. Dzień ten obchodzony jest teraz jako walentynki.

Od XIV w. dzień św. Walentego obchodzony jest we Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, a później w Ameryce jako święto młodych i zakochanych.

Źródło:ekai