Święty Krzyż: ponad 450 osób przeszło w Nocnej Drodze Krzyżowej

2023-03-11 11:05
Droga Krzyżowa Św. Krzyż
Autor: Diecezja Kielecka

Ponad 450 osób wyruszyło w piątek po godz. 21, na blisko 40-kilometrową Nocną Drogę Krzyżową z Kielc na św. Krzyż. Pierwsi pątnicy dotarli do sanktuarium dzisiaj ok. godziny 5.30.

Jest to najbardziej wymagające kondycyjnie nabożeństwo pokutne w diecezji kieleckiej. To, z powodu wzniesień i przewyższeń terenu w Górach Świętokrzyskich, pogody przedwiośnia i nocnej pory. Julia Dybko, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Kieleckiej wyruszyła już po raz piąty i co roku towarzyszy jej inna intencja. Mówi o dużym wysiłku, ale i doświadczeniach duchowych, wielkopostnych, które ten trud rekompensują. Wśród pątników była siostra Oliwia - dominikanka, która po raz 10. uczestniczyła w takiej drodze krzyżowej. Modliła się w wielu intencjach, w tym o pokój w Polsce i na świecie.

Mszę św. dla pielgrzymów, tuż przed wyjściem na szlak, sprawował bp Jan Piotrowski, w kościele NMP Matki Kościoła w Kielcach-Dąbrowie. Jak zauważył, wspólnota wyraża publiczne świadectwo wiary. W homilii biskup nawiązał do hasła tegorocznej Drogi Krzyżowej, organizowanej po raz 8. - Ufam, że wszyscy mamy świadomość, że wielkopostna droga nawrócenia i odnowy wiary jest pełnym troski apelem Jezusa Chrystusa do życia w prawdzie. Wybrzmiał już na początku Jego działalności, gdy mówił: „Nawracajcie się, albowiem bliskie jest Królestwo Niebieskie” – mówił biskup kielecki. Zachęcał do odwagi w walce o prawdę, do ofiarowania Bogu serc „wolnych od nienawiści, fałszu, kłamstwa”. - Odwagą wiary dajmy świadectwo, że zło nie ma racji – apelował bp Piotrowski.

Początek trasy przebiegał stosunkowo dobrze, trochę kłopotów sprawiał deszcz, co utrudniało wejście na Łysicę. Przemarsz nie należy do łatwych, odbywa się nocą w górzystym terenie, z podejściami i różnicą poziomów wysokości, w ciszy, w większości szlakiem czerwonym. Trwa całą noc. Znaczna część osób wyruszyła po raz pierwszy, byli też weterani.

Organizatorem wydarzenia było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji kieleckiej.

Źródło: ekai