Święty Krzyż: ruszyły zapisy na Nocną Drogą Krzyżową

2023-02-18 10:29
Nocna droga krzyżowa
Autor: Diecezja Kielecka

37-kilometrowa Nocna Droga Krzyżowa na Święty Krzyż to chyba najbardziej wymagające kondycyjnie nabożeństwo pokutne, spośród organizowanych w diecezji kieleckiej. W tym roku odbędzie się 10 -11 marca. Już trwają zapisy.

To oczywiście wysiłek, ale doświadczenie kilku lat uczy, że po odpowiednim przygotowaniu możliwy dla każdego – przekonuje w rozmowie z KAI Julia Dybko, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Kieleckiej. – I naprawdę warto podjąć ten trud, w imię wyższego dobra. Udział pomoże nam dobrze przygotować się do świąt Zmartwychwstania – dodaje.

Wydarzenie jest organizowane po raz ósmy, w tym roku pod hasłem „Współpracownicy prawdy”. Rozpocznie się Mszą św. w kościele NMP Matki Kościoła (Kielce-Dąbrowa). Eucharystii będzie przewodniczył i pobłogosławi pielgrzymów na trudy trasy, bp Jan Piotrowski.

Przemarsz nie należy do łatwych, odbywa się nocą w górzystym terenie, z podejściami i różnicą poziomów wysokości, w ciszy, w większości szlakiem czerwonym. Trwa całą noc. Przybycie do sanktuarium na Świętym Krzyżu planowane jest na godzinę 8:00, 11 marca (sobota).

Nocny przemarsz to wyzwanie do przezwyciężenia własnych słabości, to coś dla ludzi, którzy chcą pogłębić swoją relację z Bogiem. Trasa jest trudna, ale po wcześniejszym zadbaniu o kondycję możliwa do pokonania. Naprawdę warto podjąć to wyzwanie! - zachęcają organizatorzy, czyli Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Kieleckiej.

Zwykle w nocnej modlitwie uczestniczy 300 – 400 osób. Na liście pątników pojawiają się te same nazwiska, co oznacza, że Nocna Droga Krzyżowa ma swoich stałych piechurów od początku, ale są też zupełnie nowe osoby. – Kto pójdzie raz, przeważnie wraca – przekonuje Julia Dybko.

Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu, tylko i wyłącznie z podpisaną zgodą rodzica lub opiekuna. Od uczestników pobierana jest opłata w wysokości 20 złotych- to na autokar na drogę powrotną, zabezpieczenie medyczne, ubezpieczenie uczestników i pakiet uczestnika, w skład którego wchodzą m.in. mapka trasy i tekst rozważań. Opłata nie obejmuje wejścia na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Bilet do Parku należy zakupić poprzez stronę internetową: https://www.swietokrzyskipn.org.pl/kup-bilet/.

Osoby zapisujące się przez formularz zgłoszeniowy zobowiązane są do uiszczenia opłaty przelewem do 8 marca 2023 r., a osoby zapisujące się w dniu wyjścia płacą przy zapisie po Mszy świętej. Więcej szczegółowych informacji znajduje się w Regulaminie NDK.

Źródło:ekai