Szafarnia: 24 lipca pierwszy Camino Polaco Maraton

2022-07-06 17:17
Parafia św. Jakuba w Płonnem
Autor: diecezja.plocka.pl

Pierwszy Camino Polaco Maraton, czyli maraton szlakiem św. Jakuba, odbędzie się przez diecezję płocką i toruńską. Głównym organizatorem biegu jest Ośrodek Chopinowski w Szafarni, który znajduje się na terenie parafii św. Jakuba w Płonnem. Zapisy trwają do 10 lipca, poprzez stronę: szafarnia.art.pl.

Pierwsza edycja Camino Polaco Maratonu odbędzie się niedzielę, 24 lipca, w przededniu wspomnienia św. Jakuba. Trasą biegu będzie fragment Drogi Polskiej Szlaku Świętego Jakuba, biegnącej między innymi przez teren diecezji płockiej. Uroczysty start o godz. 8.30 w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, a start właściwy o godz. 9.00 z Hali Widowiskowo-Sportowej w Golubiu-Dobrzyniu.

W pakiecie uczestnika znajdzie się m.in. numer startowy i chip, pamiątkowa koszulka, batony, upominki od sponsorów. Na trasie, co 5 km, będą punkty odżywcze z wodą, napojami izotonicznymi i bananami. Na mecie czekać będą medale i ciepły posiłek. Dla pięciu najszybszych kobiet i mężczyzn przygotowano niestandardowe, atrakcyjne nagrody. Meta (po około 50 km) będzie na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Pojawi się tam Conrado Moreno i zespoły muzyczne: Ars Nova Zespół Instrumentów Dawnych oraz Magda Anioł z zespołem. Będzie także okazjonalny jarmark, wystawa zdjęć o Camino wypożyczona z Ambasady Hiszpańskiej i wystąpienia o Szlaku św. Jakuba przez członków Bractwa św. Jakuba. Można będzie spróbować specjałów kulinarnych z Koła Gospodyń Wiejskich. Zaplanowano bieg dla dzieci, a dla najmłodszych dmuchane zamki oraz wiele innych atrakcji.

Przez teren diecezji płockiej (teren parafii pw. św. Jakuba w Płonnem, noszącej ten tytuł od roku 1402 r.) biegnie fragment średniowiecznego szlaku, zwanego „Camino Polaco”, który wiedzie przez Polskę do Santiago de Compostela, miejsca kultu św. Jakuba. Prawdopodobnie początek szlaku znajdował się na Łotwie lub w Estonii i biegł przez Polskę, Niemcy, Francję, aż do Hiszpanii. Fragment przebiegający przez diecezję płocką to część polskiej drogi, która została odnowiona i oddana pielgrzymom do użytku w 2007 r. 240-kilometrowy odcinek połączył wtedy katedrę św. Jakuba w Olsztynie z kościołem św. Jakuba w Toruniu. O obecności na szlaku informuje charakterystyczny znak muszli - symbolu św. Jakuba wraz ze strzałką, która pokazuje kierunek trasy w kierunku kościoła w Płonnem. Co ciekawe, obok nich często można odnaleźć stare i mało czytelne znaki, pochodzące z lat jeszcze wcześniejszych.

Zapisy do udziału w pierwszym Camino Polaco Maratonie potrwają do 10 lipca, poprzez stronę: szafarnia.art.pl.

Źródło:ekai