Szef MSZ Ukrainy: papież może do nas przyjechać, kiedy zechce

2022-07-08 11:52
Papież Franciszek
Autor: Catholic Church England and Wales flickr.com Papież Franciszek

Papież Franciszek może przyjechać do Ukrainy, kiedy tylko zechce” – oświadczył minister spraw zagranicznych tego kraju Dmytro Kułeba. W ten sposób odniósł się do wywiadu jaki Ojciec Święty udzielił agencji Reuters 2 lipca.

Papież jest w Ukrainie bardzo oczekiwany. Przypominamy naszym kolegom w Watykanie, że zaproszenie pozostaje otwarte. Może przybyć, kiedy tylko zechce. Jesteśmy też gotowi przygotować się do wizyty Franciszka: jest dla nas, Ukraińców bardzo ważna” – podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji.

Przypomniał, że papieża oczekują miliony ludzi wierzących, niosących na swoich barkach ciężar i cierpienie wojny, którzy otrzymaliby od Franciszka inspirację i wsparcie. Kułeba zwrócił również uwagę na wielką rolę Ojca Świętego jako rozjemcy na arenie międzynarodowej: jest przekonany, że widząc na własne oczy cierpienie jego rodaków, papież lepiej zrozumiałby przyczyny tej wojny. Dzięki temu możliwe byłoby jego dalsze zaangażowanie w zakończenie konfliktu lub rozwiązanie pewnych problemów humanitarnych, które ta wojna stworzyła.

Minister spraw zagranicznych dodał, że „najważniejsza jest wizyta papieża w Ukrainie i nie ma sensu łączyć jej z wizytą w Moskwie". Ponowił zaproszenie dla Ojca Świętego i powiedział, że jego odwiedziny wzmocnią papieską rolę w przywracaniu pokoju na ziemi ukraińskiej.

Źródło:ekai