Szef watykańskiej dyplomacji pojedzie do Kijowa

2022-04-19 19:31
Abp Gallagher
Autor: Italien/Vatikan-wikimedia commons

Papież wyśle do Kijowa sekretarza ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp. Paula Richarda Gallaghera – donosi na łamach portalu „Il Messaggero” Franca Giansoldati.

Ta wizyta nieco się opóźni, ponieważ szef watykańskiej dyplomacji jest zakażony koronawirusem. Jeśliby do niej doszło, byłby to kolejny wymowny znak troski Ojca Świętego o mieszkańców tego doświadczanego wojną kraju.

W ostatnim czasie sporo mówiło się też o wizycie samego papieża w Ukrainie. Franciszek– wracając z pielgrzymki na Malcie – wyraził taką gotowość. Mówił, że „propozycja leży na stole”. O rozmowach na temat planowanej wizyty informował też mer Kijowa Witalij Kliczko.

Później jednak Watykan przekazał, że w obecnej sytuacji taka podróż mogłaby być utrudniona. Papież – podczas Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych – wielokrotnie upominał się o pokój w Ukrainie. W tym czasie przebywał tam papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski. Odwiedził Borodziankę – miejsce masowego mordu cywilów. W czasie drogi krzyżowej modlił się za dusze zabitych przez Rosjan Ukraińców.

Źródło:ekai