Taize: rozpoczęło się doroczne Europejskie Spotkanie Młodych

2021-12-29 9:29
Taize: Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się zgodnie z planem
Autor: www.taize.fr

Po raz drugi online. Wieczorną modlitwą transmitowaną z Taizé, rozpoczęło się doroczne Europejskie Spotkanie Młodych. Dwoje młodych ludzi po angielsku i francusku zaprosiło do podjęcia w tych dniach refleksji o tym, jak w dzisiejszym świecie być twórcami jedności.

Odczytano proroctwo Izajasza o tym, że na końcu czasów Bóg „będzie rozjemcą pomiędzy ludami”. A „wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny”. Modlono się za uczestników spotkania w Turynie, także za tych, którzy się tam wybierali.

Europejskie Spotkanie Młodych, które od 1978 roku gromadzi młodych katolików ze wszystkich stron Starego Kontynentu, organizuje ekumeniczna Wspólnota z Taizé. Początkowo było planowane na 28 grudnia – 1 stycznia. Niestety, z powodu pandemii odbędzie się w dwóch etapach: online od 28 do 31 grudnia i na miejscu w Turynie w lipcu 2022 r.

Ze względu na nowe restrykcje, przeżycie europejskiego spotkania w Turynie tak, jak sobie wyobrażaliśmy, nie będzie możliwe. Przykro nam, że nie będziemy mogli powitać na koniec roku tych, którzy już zorganizowali swój wyjazd. Dziękujemy Kościołom i mieszkańcom Turynu za wszystkie wysiłki podjęte w ciągu ostatnich miesięcy – napisali jeszcze w listopadzie bracia z Taizé. Transmisje online będą realizowane z Taizé i z Turynu, z udziałem niektórych braci i młodzieży z Turynu oraz okolic- ograniczenia sanitarne nie pozwalają na tradycyjne goszczenie młodych w rodzinach i parafiach. Chętni z innych stron Włoch i Europy będą mogli wziąć udział w spotkaniu za pośrednictwem internetu.

Centralnym punktem wydarzenia będzie nadzwyczajne odsłonięcie Całunu Turyńskiego w katedrze w czwartek 30 grudnia. Będzie transmitowane przez telewizję TV2000, od godz. 17.25 do 17.50. „Kontemplacja Całunu jest wielkim darem, jaki możemy ofiarować młodym ludziom w tym trudnym czasie” – podkreśla abp Cesare Nosiglia. W tym wydarzeniu wezmą udział także delegacje z innych włoskich diecezji i z zagranicy. Będzie to przedsmak lipcowego etapu Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, który, jak liczy abp Nosiglia, będzie mógł już zgromadzić w Turynie rzesze młodych z całej Europy.

Źródło:ekai