Tegoroczne Drogi Krzyżowe pod znakiem modlitw w intencji Ukrainy

2022-04-06 15:28
Droga Krzyżowa krzyż modlitwa kościół
Autor: amorsanto/catchopic.com

Modlitwom, Drogom Krzyżowym, czy koncertom pasyjnym pod koniec tegorocznego Wielkiego Postu, towarzyszą często intencje nawiązujące do wojny w Ukrainie. Kościół i wierni chcą w ten sposób okazać swoją solidarność z Ukraińcami i wspomóc ich w tych trudnych chwilach.

W Szczecinie w intencji pokoju w Ukrainie i na świecie będą się modlić uczestnicy Drogi Krzyżowej, która odbędzie się w piątek 8 kwietnia. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 20.00 na Placu Lotników, a zakończy przy Figurze św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach.

W intencji pokoju w Ukrainie zostanie odprawiona w Wielki Piątek 15 kwietnia Centralna Droga Krzyżowa w Warszawie. Poprowadzą ją wspólnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wraz z abp. Eugeniuszem Popowiczem, grekokatolickim metropolitą przemysko-warszawskim. Razem będą się modlić na ulicach Warszawy katolicy łacińscy i greccy. Poszczególnym stacjom będą towarzyszyły rozważania przygotowane w przez Wojciecha Modesta Amaro wraz z małżonką Agnieszką. Droga Krzyżowa wyruszy o godz. 20:00 sprzed kościoła akademickiego św. Anny, następnie przejdzie ulicą Miodową, Senatorską do placu Teatralnego. Później ulicą Wierzbową do pl. Piłsudskiego, ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem do kościoła św. Anny.

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś zaprasza do modlitwy o pokój w Ukrainie podczas Ekumenicznej Drogi Krzyżowej ulicami Łodzi. Odbędzie się ona w piątek 8 kwietnia. Rozpoczęcie zaplanowano na godz. 19.00 przed kościołem ewangelicko-augsburskim św. Mateusza (ul. Piotrkowska 283), następnie przewidziano przejście ul. Piotrkowską do ul. Tuwima i zakończenie przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża (ul. Sienkiewicza 38). Uczestnicy nabożeństwa są proszeni o przyniesienie świec.

Wielkopostna Droga Krzyżowa w intencji pokoju na Ukrainie odbędzie się w sobotę 9 kwietnia na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Nabożeństwu pasyjnemu będzie przewodniczył ks. dr Manfred Deselaers z oświęcimskiego Centrum Dialogu i Modlitwy. Ten katolicki kapłan z diecezji Aachen jest także autorem rozważań przy poszczególnych stacjach.

Już po raz dwudziesty drugi Droga Krzyżowa odbędzie się na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Początek w piątek 8 kwietnia o godz. 18.00. Jej organizatorami są Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży oraz Państwowe Muzeum na Majdanku. Tegorocznym hasłem nabożeństwa będą słowa Ewangelii św. Jana: “Aby byli jedno”. Uczestnicy tradycyjnie przejdą obozowymi drogami, rozważając Mękę Pańską, w oparciu o wspomnienia byłych więźniów obozu koncentracyjnego.

Tradycją w Legnicy jest Miejska Droga Krzyżowa, której przewodniczy biskup legnicki. Podobnie jak w latach ubiegłych, odbędzie się ona w piątek przed Niedzielą Palmową, czyli w tym roku 8 kwietnia. Nabożeństwo rozpocznie się w katedrze legnickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godz. 19.30, a zakończy na placu Orląt Lwowskich.

W sobotę 9 kwietnia o godz. 20.00 w archikatedrze lubelskiej rozpocznie się koncert w hołdzie ofiarom wojny w Ukrainie. W murach świątyni zabrzmi "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Podczas koncertu odbędzie się zbiórka datków na pomoc Ukrainie. Na wydarzenie zaprasza Akademickie Stowarzyszenie Kulturalne im. dra Michała Hajnosa.

Źródło: KAI