Tłumy pielgrzymów w drodze do Fatimy

2024-05-06 20:34
Fatima
Autor: Therese C/Wikimedia Commons

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów. Największe grupy od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media. Według szacunków policji, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Głównym celem pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego jest 107. rocznica rozpoczęcia objawień Maryi trzem pastuszkom w Cova da Iria. Według służb porządkowych, na rozpoczynające się późnym popołudniem w niedzielę uroczystości do Fatimy może przybyć ponad 500 tys. pątników, głównie Portugalczyków. Uroczystościom będzie przewodniczył ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas. Ton on stoi na czele Konferencji Episkopatu Portugalii.

Wielotysięczne pielgrzymki udające się w drugim tygodniu maja do Fatimy są koordynowane z fatimskim rektoratem oraz służbami policyjnymi za pośrednictwem platformy Vost Portugal. Umożliwia ona przekazywanie grupom pielgrzymkowym informacji o natężeniu ruchu na drogach w całym kraju, a także praktyczne wskazówki dotyczące zakwaterowania.

Zdaniem komentatorów, większa niż w poprzednich latach obecność na drogach pielgrzymów wynika nie tylko ze zniesionych restrykcji przeciwepidemicznych, ale jest pokłosiem ożywienia życia religijnego po zorganizowanych w minionym roku w Portugalii Światowych Dniach Młodzieży. 

Źródło: ekai