To jej przypisuje się cud uzdrowienia 7-letniej dziewczynki po ciężkim wypadku. Wkrótce beatyfikacja matki Elżbiety Róży Czackiej

2021-08-31 13:54
Matka Elżbieta Czacka
Autor: Zdjęcie z archiwum Zgromadzenia FSK

27 października 2020 r. papież Franciszek upoważnił Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Semeraro, do ogłoszenia dekretu dotyczącego cudu, który przypisuje się wstawiennictwu Elżbiety Róży Czackiej. Zostanie błogosławioną 12 września.

Był 29 sierpnia 2010. Bawiąca się na podwórku dziewczynka została przygnieciona huśtawką. Podczas wypadku doznała ciężkiego urazu głowy z poważnym uszkodzeniem twarzoczaszki i z bezpośrednią utratą przytomności. Do szpitala przewieziono ją w stanie krytycznym. Walczyła o życie. Pierwsza diagnoza nie dawała większych szans. Lekarze podkreślali, że jeśli dziecko przeżyje, prawdopodobnie straci wzrok lub słuch. Mała pacjentka przeszła dwie operacje neurochirurgiczne.

Przełom nastąpił 13 września 2010 roku. Niespodziewana poprawa zaskoczyła wszystkich. Z każdym dniem, dziewczynka czuła się lepiej. Opuściła szpital w dobrym stanie zdrowia 5 listopada, po 68 dniach od zdarzenia.

Bezpośrednio po wypadku podjęto modlitwę w intencji uzdrowienia dziecka za wstawiennictwem Matki Elżbiety Róży Czackiej. To pomysł ciotki dziewczynki, która należy do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. To dzięki niej, w modlitwę zaangażowała się cała wspólnota i rodzina, podejmując nowennę i wzywając wstawiennictwa Założycielki. Potem do wspólnoty dołączyło całe zgromadzenie, w intencji chorej, podczas choroby i późniejszej rehabilitacji, modlili się też jej znajomi.

27 października 2020 r. papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu dotyczącego cudu przypisywanego wstawiennictwu siostry Czackiej.Starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ruszyły po jej śmierci w 1961 r. Zaczęto gromadzić dokumenty. To miedzy innymi ponad 150 wspomnień naocznych świadków życia i służby Matki Czackiej. Do sióstr franciszkanek, których była założycielką, zgłosiło się wiele niewidomych osób, które chciały jak najszybciej mieć błogosławioną Patronkę – Niewidomą Matkę niewidomych.

Wiele osób złożyło świadectwa o jej wstawiennictwie w pomyślnym rozwiązaniu trudnych spraw lub w powrocie do zdrowia. Jedna z pierwszych łask została zanotowana już trzy miesiące po śmierci Matki Elżbiety. W latach 70-tych wpłynęły dwa świadectwa uratowania zagrożonego wzroku. W następnych do 2010 r. pojawiały się kolejne: m.in. odzyskania zdrowia przez ciężko pobitego chłopca, cofnięcia się masywnego wylewu krwi do mózgu, uratowania życia noworodka z wadą serca czy wzroku po rozległym oparzeniu twarzy. Równolegle napływały inne świadectwa o łaskach duchowych otrzymanych za wstawiennictwem matki Czackiej – w sprawach życia religijnego i moralnego. Cudem uznanym przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, który zakończył proces beatyfikacyjny, było wspomniane cudowne uzdrowienie 7-letniej dziewczynki.

Beatyfikacja Matki Elżbiety Róży Czackiej i kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Źródło: eKai.pl