To już 550 lat na Skałce. Krakowscy Paulini przed jubileuszem

2022-04-29 13:52
Paulini
Autor: skalka.paulini.pl

Uroczystościami ku czci św. Stanisława krakowscy Paulini rozpoczną jubileusz 550-lecia obecności na Skałce. W niedzielę 8 maja z Wawelu na Skałkę przejdzie tradycyjna procesja, którą poprowadzą członkowie bractw, ruchów i stowarzyszeń w regionalnych strojach. Uroczystą mszę świętą odprawi abp Jan Romeo Piotrowski z Watykanu, a zaraz po niej odbędzie się wyjątkowy koncert.

Uroczystości ku czci św. Stanisława rozpoczną się o godzinie 9:00. Jubileuszowe wydarzenia odbywać się będą co miesiąc i potrwają aż do września. Będą im towarzyszyć wystawy plenarne, warsztaty i sesje naukowe.„Można powiedzieć, że jest to moment historyczny, bo jesteśmy na progu jubileuszu 550-lecia fundacji, założonej tutaj przez Jana Długosza, kanonika królewskiego, który 22 czerwca 1472 roku sprowadził paulinów na Skałkę” – przypomniał o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru, podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Jak stwierdził- „było to coś niezwykłego, bo paulini nie byli jeszcze tak znanym zakonem, ale kanonikowi zależało, żeby dziedzictwo, jakim jest sanktuarium św. Stanisława, biskupa męczennika, stało się jeszcze bardziej znane”. „Miejsce to było podupadłe, jak pisze on w kronice, dlatego chodziło o taki zakon, który z jednej strony będzie oddany modlitwie, a z drugiej otwarty na pomoc pielgrzymom; i będzie mógł temu sprostać” – wyjaśnił przeor.

O. Tabulski podkreślił, że jubileusz stanie się też okazją do okazania wdzięczności współbraciom, którzy „nigdy z tego miejsca nie odeszli, pomimo różnych burz dziejowych i zaborów wojennych”. „Przetrwaliśmy nawet czasy austriackie, kiedy w zakonie obecni byli żołnierze, a także czasy II wojny światowej. Dziękujemy braciom paulinom za heroizm tych 550 lat” – powiedział duchowny.

Obchody pod koniec września zakończą uroczystości odpustowe. Całe wydarzenie organizowane jest we współpracy z miastem Kraków i województwem małopolskim, a odbędzie się ono pod hasłem „Na właściwym miejscu. 550 lat obecności paulinów na Skałce”.

Źródło:ekai, skalka.paulini.pl